Jak wyliczyło biuro Reflex, średnia detaliczna cena benzyny Pb95 na polskich stacjach wzrosła w ostatnim tygodniu 9 gr za litr i trzeba obecnie zapłacić za nią 5,64 zł, czyli najwięcej od początku kwietnia tego roku. Od początku wakacji benzyna podrożała już blisko o 20 gr za litr. Wzrosły także ceny oleju napędowego, ale mniej niż benzyny. Średnio w skali tygodnia diesel podrożał 6 gr za litr do poziomu 5,60 zł. - Za litr oleju napędowego płacimy obecnie średnio 4 gr więcej niż przed rokiem - czytamy w piątkowym komunikacie BM Reflex.

Stabilne pozostają za to ceny autogazu. Średnia krajowa detaliczna cena LPG to obecnie 2,31 zł za litr, co oznacza wzrost o 1 gr za litr w skali tygodnia. - Nie zmienia to faktu, że ostatnio tak niskie ceny autogazu obserwowaliśmy w końcu listopada 2010 roku. W porównaniu z rokiem ubiegłym LPG jest 43 gr za litr tańszy. Autogaz jest również rekordowo tani w relacji do cen benzyny i diesla. Różnica detalicznych cen benzyny i autogazu sięga obecnie ponad 3,30 zł za litr - wskazali eksperci BM Reflex.

Według analityków e-petrol.pl kierowcy nie mogą liczyć na obniżki cen na stacjach, choć ceny hurtowe w mijającym tygodniu spadały. Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 spadła o 30 zł/m sześc. do poziomu 4501 zł, zaś średnia cena oleju napędowego - niemal o 10 zł więcej, do poziomu 4385 zł. - Tym samym widzimy, że pojawia się potencjał do obniżek. Warto jednak w tym momencie sięgnąć pamięcią do minionego roku, kiedy to benzyna kosztowała 4550 zł/m sześc. - a w detalu widzieliśmy wtedy poziom 5,85 zł/l. Wcale zatem nie jest pewne, że przy obecnym poziomie cen hurtowych zobaczymy spadek cen - czytamy w komunikacie e-petrol.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!