PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Uważaj na podejrzanie tanie paliwo

Izba Rolnicza w Opolu przestrzega rolników przed kupowaniem bardzo taniego paliwa. Przykrym skutkiem takich transakcji może być konieczność zapłacenia podatku VAT lub akcyzy.W województwie opolskim odnotowano przypadki sprzedawania bardzo taniego paliwa. Jego cena różni się od tego kupowanego na stacjach benzynowych nawet o 30 groszy na litrze. Cysterny przywożą paliwo wprost do gospodarstw. Przy zakupach dokonywanych przez większe gospodarstwa, nawet w ilości 20 tys. litrów, różnica w należności może sięgać nawet 6 tys. zł. Problemem jest to, że paliwo może być tak tanie, ponieważ najprawdopodobniej sprzedająca je firma nie odprowadziła podatku VAT i akcyzy.

- Nawet, jeśli rolnik kupi to paliwo legalnie i ma na to fakturę, a firma nie odprowadzi podatków, to fiskus może się domagać zapłaty podatku od kupującego i to do pięciu lat wstecz od transakcji - przestrzega prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja.

- Nie jest ważne, czy paliwo kupimy na stacji czy od jakiejś firmy, która przyjechała do nas do domu. Może ona nawet działać całkowicie legalnie, ale wystarczy, że z powodu kłopotów finansowych nie zapłaci podatków, a państwo będzie się mogło tego domagać od nas - dodał.

Izba Rolnicza w Opolu zamierza na spotkaniach z rolnikami informować o tym problemie. - Będziemy tłumaczyć, że nie warto, bo można sporo stracić na takim interesie. Tracą nie tylko rolnicy, którzy nie mają możliwości sprawdzenia czy firma jest uczciwa, ale traci także państwo - powiedział Herbert Czaja. - Mamy różne inspekcje, które powinny się zajmować kontrolami, nie możemy odpowiedzialnością obarczać rolników - dodał.

Sprawa ma zostać poruszona także na najbliższym walnym zgromadzeniu izb rolniczych. Rolnicy chcą zawnioskować do ministra finansów o zmianę niekorzystnych dla nich przepisów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!