Zarówno analitycy z biura Reflex, monitorującego rynek paliw, jak i portalu Elektroniczny Rynek Paliw e-petrol.pl przewidują, że średnia cena benzyny PB95 i oleju napędowego utrzyma się powyżej 4,40 zł za litr.

Prognozowane wzrosty cen mają być kontynuacją tendencji zwyżkowych z mijającego tygodnia. Według redaktorów e-petrol.pl, na polskim rynku trwa realizacja zwyżek cen ropy z rynków światowych.

Rosną przede wszystkim hurtowe ceny paliw. Według analizy e- petrol.pl, olej napędowy kosztuje o 4,68 proc. więcej niż przed tygodniem, a benzyna podrożała o ok. 2,68 - 2,72 proc. Największa podwyżka dotyczy oleju grzewczego - cena hurtowa tego paliwa wzrosła o prawie 6,2 proc.

Przekłada się to na podwyżki detalicznych cen paliw. Z analizy Reflexu wynika, że wzrosty cen sięgają 5 - 7 groszy na litrze. Za litr Eurosuper 95 płacimy obecnie średnio 4,46 zł, SuperPlus 98 - 4,63 zł, a oleju napędowego - 4,45 zł.

Z kolei według danych zebranych przez e-petrol.pl, aktualna cena litra benzyny Pb95 wynosi przeciętnie 4,39 zł, Pb98 - 4,64 zł, a oleju napędowego 4,35 zł (6 gr. więcej niż przed tygodniem).

Na stałym poziomie utrzymuje się cena autogazu. Jest to wciąż około 2,16 - 2,17 zł za litr, a więc - jak wskazują analitycy e- petrol.pl - zaczyna prezentować się coraz korzystniej na tle rosnących cen benzyny i oleju napędowego.

W ocenie analityków dalsze podwyżki cen wydają się nieuniknione. "Zahamowanie tej tendencji byłoby możliwe w razie spadku cen w hurcie. Niestety na rynku hurtowym w najbliższych dniach ceny wciąż mogą rosnąć" - czytamy w analizie biura Reflex. Dodatkowo mocna złotówka nie jest w stanie rekompensować dużych zwyżek cen ropy na rynkach światowych.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!