PRZEGLĄD PRASY: Od kilku lat kukurydza jest też niezwykle ciekawą inwestycją. Nie tylko dzięki rozwijającemu się popytowi budowanemu przez malejące zapasy żywności do celów konsumpcyjnych - pisze Piotr Zakrzewski.

Rozwój społeczeństw takich jak Chiny oraz Indie wpływa na wzrost spożycia mięsa, co połączone ze stałym wzrostem ludności w tych krajach powoduje znaczne zwiększenie popytu na ten surowiec. Kukurydza jest też ważnym składnikiem paszy dla zwierząt (wyprodukowanie 1 kg wołowiny wiąże się ze zużyciem ok. 10 kg paszy).

(...) Stany Zjednoczone będące największym na świecie eksporterem netto kukurydzy przy produkcji biopaliw wykorzystująjuż więcej kukurydzy, niż eksportują. Dzienna produkcja etanolu w USA wzrosła z 220 tys. baryłek w styczniu 2004 r. do 375 tys. baryłek w styczniu 2008 r. Obecnie produkcja etanolu absorbuje 13 proc. upraw kukurydzy w USA a do końca 2012 r. ma się zwiększyć do 21 proc.

Nic dziwnego, że cena za buszel kukurydzy wzrosła z ok. 1,95 dolara na początku 2005 r. do blisko 4,9 dolara na początku 2008 r. Co ciekawe, mimo rosnącego popytu w 2007 r. nastąpił spadek produkcji kukurydzy w USA. Przyczyną niższych dostaw były światowe susze, które dotknęły m.in. 70 proc. powierzchni uprawnej w USA Według raportu Goldman Sachs prognozowana cena za buszel kukurydzy może osiągnąć 6,5 dolara w lipcu br. oraz 6 dolarów w styczniu 2009 r.

(...)  Szerszą ofertą inwestycji w slodkie złoto dysponują zagraniczne towarzystwa inwestycyjne. Warto szukać takich funduszy pod skrzydłami np. Templetona czy Robeco. Duzi inwestorzy, chcąc mieć bezpośredni dostęp do rynku kukurydzy, mogą też inwestować poprzez elektroniczne platformy na rynkach giełdowych, takie jak np. Saxobank czy X-trade Brokers.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobał się artykuł? Podziel się!