Niestety, opłacalność handlu biopaliwami wciąż nie istnieje skarżą się dystrybutorzy. Kierowcy nie wierzą w jakość zielonego paliwa, które w dodatku jest za drogie.

W tym roku 3,45 proc. wszystkich paliw wprowadzanych do sprzedaży powinno zawierać biokomponenty. Spełnienia takich norm zużycia zielonego paliwa oczekuje od nas Bruksela. Obowiązek jego stosowania tylko w tym roku zwiększy popyt na bioetanol do poziomu 250 tys. ton, oraz na estry do 320 tys. ton. Nawet przy kolejnym wzroście zapotrzebowania na surowiec problemów z jego pozyskaniem nie będzie – zapewniają przedstawiciele branży olejarskiej.

- W tej chwili potencjał przerobowy Polskiego Związku Olejarstwa waha się między 2mln 300 tys. a 2mln 400 tys. ton rzepaku – mówi Lech Kempczyński z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Mimo wprowadzenia obowiązku stosowania biododatków, handel tego rodzaju paliwem wciąż jest jednak nieopłacalny. Kierowcy rzadko sięgają po paliwo z dodatkiem bio, bojąc się negatywnych skutków jego stosowania. Tym bardziej, że różnica w cenie paliwa z biododatkiem w porównaniu z konwencjonalnym ich zdaniem jest wciąż za mała.

Jerzy Tyka, producent paliw: - Oczekujemy, że w krótkim czasie rozwiązania zostaną notyfikowane przez UE i również dzięki czemu ten handel biopaliwami i ich obrót będzie opłacalny. Na razie nie jest.

Chodzi o notyfikację przez Brukselę ustawy uchwalonej w maju ubiegłego roku. Dzięki temu atrakcyjność zielonego paliwa znacznie by się zwiększyła. Według ustawy, o 6 groszy miałaby zostać podwyższona ulga w akcyzie za litr biokomponentu w benzynie i o niecałe 5 groszy w oleju napędowym. Ta sama ustawa obniża także z 20 – stu gr do 1- ego stawkę akcyzy na tak zwane paliwa samoistne.

Tadeusz Zakrzewski, Prezes Krajowej Izby Biopaliw: - W ciągu 3 miesięcy powinna być odpowiedź. My liczymy, że ona będzie jak najszybciej.

Krajowa Izba domaga się ponadto zmiany sposobu promocji biokomponentów i biopaliw. Chce zabezpieczyć interesy polskich producentów, przez zwiększenie dotacji do wytwarzanych estrów i bioetanolu.

Źródło: Radosław Bełkot/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!