Prawdopodobnie wzrośnie popyt na estry rzepakowe. Koncerny paliwowe mogą oprzeć realizację obowiązku wprowadzenia na rynek biopaliw, sprzedając więcej bioestru – mówi farmer.pl dr Magdalena Bodył z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku.

Czy większy popyt na estry rzepakowe spowoduje też wzrost uprawy tej rośliny? – Już w tym roku wzrosła wielkość zasiewów rzepaku, spowodowana nie tyle wprowadzeniem ulg, co trudną sytuacją na rynku zbóż. Rolnicy chętnie zdecydują się na uprawę rzepaku, jeśli zapewni im ona stabilne dochody – dodaje Bodył.

Po zatwierdzeniu zwolnień w akcyzie, czysty ester ma być objęty stawką 1 gr./l, a nie jak było to do tej pory 20 gr./l. To jest o dwadzieścia razy mniej. Biodiesel również ma być zwolniony z opłaty paliwowej, która waha się w granicach 10 gr./l.

Na tę decyzję firmy paliwowe czekały ponad dwa lata. Polska bowiem w roku 2007 przyjęła ustawę o zmianie w podatku akcyzowym, w sierpniu tego samego roku o ulgach w podatku dochodowym dla producentów biokomponentów. Na pomoc publiczną zgodę jednak musiała wydać Bruksela.

Wynikałoby zatem, że ceny ekopaliw na stacjach benzynowych będą mniejsze. Niekoniecznie. Ale największy gracz na tym rynku w naszym kraju – PKN Orlen, wprowadził takie paliwo na stacjach Bliska. Informuje przy tym, że teraz dopłaca do jego sprzedaży nawet 80 gr./l. Zdaniem ekspertów dystrybutorzy podnieśli ceny wszystkich paliw, by odbić sobie straty, które ponosi na biopaliwach. – Na wprowadzeniu ulg głównie zyskają koncerny paliwowe. Ceny biopaliw na stacjach powinny teoretycznie spaść o około 30 gr. na litrze, ale prawdopodobnie tak się nie stanie, gdyż koncerny paliwowe będą starały się zrekompensował swoje straty – zaznacza.

Źródło: farmer.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!