Powodu wzrostów można szukać w osłabieniu kursu dolara oraz decyzji OPEC o cięciach w dostawach ropy począwszy od soboty. Przedstawiciele kartelu tłumaczą, że podjęli decyzję, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi zapasów ropy. A te, jak podaje Międzynarodowa Agencja Energii rosną szybciej, niż szacowano.

W Europie było w tym tygodniu taniej. Ceny benzyn spadły w hurcie o około półtora procent, a olejów napędowych o dwa. Nie inaczej było w krajowych rafineriach. Po raz pierwszy od trzech miesięcy ceny diesla były niższe od cen benzyny. Obniżki te szybko przełożyły się na stawki płacone na stacjach.

Najdrożej za litr benzyny bezołowiowej płacą kierowcy w Gorzowie Wielkopolskim, najtaniej jest w Bydgoszczy. Eksperci przewidują, że w najbliższych dniach cena tego paliwa może spaść nawet do poziomu 3 złotych 95 groszy.

Średnie ceny Pb 95

stacje paliw zł/l

Gorzów Wlkp. 4,28

Wrocław 4,24

Rzeszów 4,20

Szczecin 4,16

Katowice 4,09

Kielce 4,04

Bydgoszcz 4,03

źródło: PIPP

Tymczasem litr oleju napędowego w Białymstoku i Bydgoszczy kosztuje poniżej 4 złotych. To pierwsza taka korekta od kilku miesięcy. Najdrożej jest w Warszawie.

Średnie ceny ON

stacje paliw zł/l

Warszawa 4,21

Łódź 4,15

Szczecin 4,08

Kraków 4,06

Poznań 4,02

Bydgoszcz 3,98

Białystok 3,97

źródło: PIPP

Na stałym poziomie utrzymuje się cena autogazu. Lekkie tygodniowe wahania o kilka groszy, są prawie niezauważalne dla kierowców. Najniższe ceny zanotowano w Krakowie, najwyższe w Gorzowie Wielkopolskim.

Średnie ceny LPG

stacje paliw zł/l

Gorzów Wlkp. 2,36

Warszawa 2,35

Olsztyn 2,32

Poznań 2,28

Gdańsk 2,27

Lublin 2,25

Kraków 2,23

źródło: PIPP

Źródło: Agrobiznes/ Stella Norowska-Woldańska

Podobał się artykuł? Podziel się!