PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Adler Agro uruchomił biogazownię

Adler Agro uruchomił biogazownię

Przedsiębiorstwo posiadające tysiąc hektarów upraw na Podlasiu uruchomiło własną biogazownię.Trwa rozruch biogazowni Adler Biogaz w Rybołach przy trasie Białystok - Lublin. Zakład o mocy 1 MW składa się z dwóch generatorów, jeden z nich pracuje już od kilku tygodni.

- Wkrótce uruchomimy drugi generator i na wiosnę rozpoczniemy działalność na pełnych obrotach - zapowiada Grzegorz Sienkiewicz, specjalista ds. marketingu spółki Adler Agro, inwestora przedsięwzięcia.

Inwestycja została dofinansowana z regionalnego programu operacyjnego. Całkowita wartość projektu wynosiła niemal 12,3 mln zł z czego ponad 4 mln zł pochodziło z funduszy UE a prawie 734 tys. zł z budzetu województwa podlaskiego.

- Na pewno spółce pomaga dostęp do własnego substratu. Posiadamy tysiąc hektarów gruntów i na części z nich uprawiamy kukurydzę - wyjaśnia Grzegorz Sienkiewicz.

Kiszonka z kukurydzy jest przechowywana w kilku silosach. Dodatkowo substratu do biogazowni dostarcza własna ferma trzody chlewnej. Od okolicznych rolników spółka kupuje tylko część surowców.

- Bez zabezpieczenia własnych surowców trudno byłoby zapewnić funkcjonowanie biogazowni. Dzięki własnemu zapleczu nie jesteśmy uzależnieni od cen rynkowych ani zmienności dostawców - dodaje Grzegorz Sienkiewicz.

Spółka energię elektryczną z biogazowni sprzedaje do sieci przesyłowej, zaś energię cieplną wykorzystuje na własne potrzeby.

- Biogazownia to inwestycja na lata, dopiero po pełnych dwóch sezonach jej pracy będzie można powiedzieć, czy poniesione nakłady inwestycyjne zwrócą się - mówi Grzegorz Sienkiewicz.

Według rejestru Agencji Rynku Rolnego, w kraju działa 37 biogazowni rolniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • STANISŁAW 2014-02-13 18:17:47
  -- biologizowanie muszą się rozwijać,, ale za mało mamy zwierząt i głównie z tych odpadów będzie gmina produkować biogaz , i z miast , amerykanie szukają ,, toalet bez wody ? ? ,,, -- ekolodzy nie mają nic do gadania , powołani zostali przez naukę do pomocy czynnej rolnikom i leśnikom ,, , nie umieją czytać , przepisów i dyrektyw ?? gminy ,sołtysi otrzymali na internet środki , nauka wam dała , czeka jeszcze więcej , ,, politycy nic wam nie załatwią ,,,,,,,,,
 • PM 2014-02-06 20:55:17
  Cokolwiek możnaby biogazowniom zarzucić, chyba na tle elektrowni wiatrowych są modelowo nieszkodliwe. Przynajmniej bocian i żuraw nie rozbije się o śmigła.
 • bauer 2014-02-06 19:31:42
  i w tym jest przyszłość ale znając polskie realia to komuś będzie brzydko pachnięć jakiś ekolog powie że giną ptaszki i tego typu inwestycje podobnie jak wiatraki bedą mało popularne
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!