Nowouruchomiona biogazownia w Nacławiu jest już piątą inwestycją tej spółki. Pierwsza biogazownia Poldanoru została wybudowana w roku 2005 w Pawłówku, następne w 2008 r. w Płaszczycy i Kujankach oraz w Koczale w 2009 r. Wszystkie dotychczasowe biogazownie znajdują się na terenie województwa pomorskiego. Ich łączna moc to ponad 2,3 MW. Nowa biogazownia w Nacławiu jest pierwszą tego typu inwestycją w województwie zachodniopomorskim.

Firma zamierza budować kolejne biogazownie. W latach 2011-13 planowane jest uruchomienie kolejnych sześciu o łącznej mocy ok. 7 MW. Dzięki temu prawie przy każdej fermie hodowlanej Poldanoru powstanie biogazownia.

Biogazownia rolnicza w Nacławiu służy do produkcji biogazu i wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej. Surowcem energetycznym są odchody zwierzęce (gnojowica) wymieszane z komponentami uzupełniającymi - kiszonką kukurydzianą, gliceryną oraz odpadami produkcji roślinnej. Rodzaj i ilość stosowanych substratów są codziennie kontrolowane, co pozwala uzyskać największą wydajność instalacji i zapewnia pełny rozkład podczas fermentacji.. Wyprodukowana energia elektryczna jest częściowo (5-10 proc.) wykorzystywana na potrzeby technologiczne biogazowni i pobliskiej fermy trzody chlewnej (10-15 proc.). Pozostała część (75-85 proc.) jest sprzedawana do sieci. Uzyskiwana energia cieplna służy do procesów technologicznych biogazowni oraz będzie zużywana przez odbiorców zewnętrznych.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!