Biogazownia w Przemysławiu, gm. Resko, to kolejna tego rodzaju inwestycja w woj. zachodniopomorskim. Generalnym wykonawcą biogazowni jest spółka Bio-Energetyka z Koszalina. Za system zbiorników żelbetonowych jest odpowiedzialna firma Wolf System.

- Budowa kolejnej biogazowni rolniczej w tym roku to sygnał, że sieć zakładów produkujących energię z odnawialnych źródeł w Polsce ciągle się rozrasta - chociaż bardzo powoli. Dla bezpieczeństwa energetycznego kraju ważne jest, by takich instalacji było jak najwięcej. Mamy nadzieję, że zapowiadane hasło „Biogazownia w każdej gminie" zostanie jak najszybciej wcielone w życie przez stworzenie przez rządzących jasnej i długookresowej perspektywy dla inwestorów, aby takie instalacje jak ta w Przemysławiu, zbudowały stabilną sieć wytwarzającą ekologiczny prąd oraz „darmową" energię cieplną - mówi Rajmund Reichel, dyrektor działu zbiorników w firmie Wolf System.

Budowany obiekt będzie produkować energię elektryczną i cieplną z biogazu pochodzącego z surowców odnawialnych pozyskiwanych w gminie Resko. Głównym dostawcą substratu będą lokalne gospodarstwa rolne. W jego skład mają wchodzić przede wszystkim: gnojowica świńska, wywar gorzelniany, kiszonka z kukurydzy, kiszonka z liści buraczanych, kiszonka z traw oraz wysłodki buraczane.

Realizację projektu rozpoczęto na początku czerwca 2012 r. Założeniem jest wytwarzanie energii elektrycznej o mocy 1,6 MW. W skład instalacji wchodzi 9 zbiorników żelbetowych, które wybudowała firma Wolf System. Pierwsze dwa zbiorniki wstępne ze stropem żelbetowym przeznaczone są na wsadowe substraty płynne, kolejne trzy - to zbiorniki fermentacyjne, jedna konstrukcja stanowi zasobnik do fermentacji wtórnej, a kolejne trzy są przeznaczone do magazynowania substancji przefermentowanej. Budowa zbiorników, rozpoczęta w połowie czerwca br., została zakończona już z początkiem września.


Infrastruktura biogazowni w Przemysławiu będzie składać się z 2 agregatów kogeneracyjnych, które umożliwią spalanie biogazu i produkcję energii elektrycznej oraz cieplnej. Powstała w ten sposób energia cieplna, będzie wykorzystywana na potrzeby ferm świń.

„W Europie Zachodniej od wielu już lat biogazownie rolnicze stanowią głównie źródła energii odnawialnej. W naszym kraju sieć tego rodzaju zakładów jest wciąż mało rozbudowana, by stanowiła zabezpieczenie energetyczne kraju. Warto jednak pamiętać, że biogazownie takie jak ta nowo wybudowana w Przemysławiu, w przyszłości gwarantować będą dostawy ekologicznej energii elektrycznej oraz cieplnej" - podaje firma Wolf System.

Podobał się artykuł? Podziel się!