Właścicielem obiektu jest firma Agrogaz. Technologie produkcji bazuje na rozwiązaniach firmy Schmack Biogas AG, która wybudowała już ponad 280 takich obiektów w Niemczech, Austrii, Holandii i Luksemburgu. Inwestycja kosztowała 29,5 mln zł.

Biogazownictwo w Polsce będzie bardzo ważnym źródłem energii, która z jednej strony zwiększy stabilność jej podaży w skali kraju, a jednocześnie ułatwi wykonanie zobowiązań wspólnotowych nakazujących redukcję emisji zanieczyszczeń. Paliwa naturalne, takie jak węgiel i ropa naftowa, eksploatowane nadal w takim tempie jak obecnie, wyczerpią się już w przyszłym stuleciu. W związku z tym istnieje potrzeba budowania kolejnych elektrowni, które będą zasilane energia odnawialną – mówi Zbigniew Szymandera – wiceprezes Agrogaz.

Biogazownia będzie wykorzystywała rocznie około 130 tys. t materiału wsadowego W tym 65 proc. wywaru pogorzelanianego i 35 proc. odpadków roślinnych.

 


Proces fermentacji odbywa się w dwóch komorach fermentacyjnych w temperaturze około 40°C. Trzecia komora stanowi odstojnik, gdzie następuje zakończenie procesu przed przetransportowaniem odpadu pofermentacyjnego do zbiorników magazynowych. Instalacja ma dwa odrębne systemy załadunku substratów. Jeden jest przeznaczony dla produktów płynnych, drugi dla stałych.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!