Obecnie ok. 25 proc. energii w Niemczech produkowane jest z OZE. Reszta pochodzi z paliw kopalnych i elektrowni jądrowych. Ralf Schmidt-Pleschka, który odpowiada w partii Zielonych za politykę energetyczną, podkreśla, że niemieckie ugrupowania polityczne są zgodne, że należy przejść na całkowite pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł.

- Pytanie oczywiście, jak szybko powinniśmy dojść do stu procent. Zdaniem Zielonych bardzo szybko. Chcemy mieć całkowicie +czystą+ energię elektryczną do 2030, a do 2050 r. ciepło ma być wytwarzane wyłącznie z OZE. To ambitne cele i nie tylko kwestia produkcji energii, ale całego spojrzenia na ekonomię, dystrybucję - powiedział.


W Niemczech koszty rozwoju OZE ponoszą głównie gospodarstwa domowe - do rachunków doliczana jest specjalna dopłata. Ta dopłata nie obejmuje wielkich firm, które zużywają znaczne ilość energii elektrycznej. - Dodatkowe 4 mld euro muszą zapłacić niemieccy konsumenci energii elektrycznej z powodu tego, że wielkie firmy płacą mniej za energię elektryczną. Chcemy to zmienić. Nie może być tak, że tylko zwyczajni ludzie będą płacić za rozwój OZE. Jesteśmy oczywiście przekonani, że niższe opłaty za energię elektryczną powinny dotyczyć np. firm produkujących wyroby stalowe, konkurujących na międzynarodowym rynku. Ale nie rozumiemy, dlaczego Mc Donalds's ma mieć obniżone opłaty za energię elektryczną, czy też ma to dotyczyć sieci supermarketów - uważa Schmidt-Pleschka.

W jego opinii należy stworzyć przejrzysty system zwolnień dla firm z dofinansowanie OZE. - Ten system musi być uproszczony i musi być fair. (...) Warto też zauważyć, że większość społeczeństwa nie ma problemu z płaceniem więcej za energię elektryczną. Nie ma problemu z tym, że ceny w Niemczech są wyższe niż w Polsce, czy Francji, czy też że ceny te rosną. Ludzie chcą tylko, by koszty rozwoju OZE był sprawiedliwe rozkładane. W Polsce problem może być w przyszłości podobny - zaznaczył z kolei Georg Koessler z Zielonych.

Obecnie szeroko dyskutowaną kwestią w Niemczech jest też budowa nowych sieci energetycznych. Wytwarzana na północy Niemiec energia elektryczna płynie na południe tego kraju częściowo polskimi i czeskimi sieciami przesyłowymi, co może powodować ich niebezpieczne przeciążenie. W sumie Niemcy planują budowę trzech "autostrad energetycznych", które umożliwią przesyłanie prądu z północy na uprzemysłowione południe i zachód.