Opłaty te są wyższe od przewidywanego poziomu 20 - 30 proc., które wcześniej zapowiadał Departament Handlu USA. Restrykcjami tymi objęto produkty dwóch największych chińskich firm wyrabiających wieże i turbiny wiatrowe, Chengxi Shipyard Co i Titan Wind Energy (Suzhou) - podała ogólnokrajowa gazeta Zhonguo Ribao.

Pozostałych trzech dużych chińskich producentów sprzętu do generowania energii elektrycznej z wiatru, czeka na ostateczną decyzję władz USA w sprawie ceł antydumpingowe na ich wyroby. Zapowiadano je na poziomie 40 -50 proc, ale po ostatnich korektach stawek celnych można oczekiwać dla wszystkich pozostałych producentów chińskich opłat w wysokości 70,63, twierdzą analitycy Reutersa.

Według danych Departamentu Handlu USA w 2011 z Chin sprowadzono sprzęt do energetyki wiatrowej o wartości 222 mln dolarów.

Dochodzenie w sprawie stosowania dumpingu przez chińskie firmy dostarczające na rynek amerykański turbiny wiatrowe zapoczątkowało zażalenie, które w listopadzie 2011 zgłosili amerykańscy producenci sprzętu do pozyskiwania energii elektrycznej z wiatru. Amerykanie oskarżyli firmy chińskie, że sprzedają swoje wyroby znacznie poniżej cen obowiązujących na rynku międzynarodowym i zażądali wprowadzenia ceł antydumpingowych w wysokości 176,25 proc.

W odpowiedzi na skargę producentów amerykańskich Chińska Izba Handlowa ostrzegła władze USA, że wprowadzenie tak drastycznych opłat karnych może mieć szkodliwy wpływ na rozwój amerykańskiej energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

W ostatnich miesiącach rząd USA wprowadził cła antydumpingowe na wiele chińskich produktów, zwłaszcza z dziedziny czystej energetyki - między innymi na panele fotowoltaniczne. W odpowiedzi władze pekińskie objęły dochodzeniem wiele produktów amerykańskich, które zdaniem strony chińskiej, są subsydiowane przez agencje państwowe USA.

Podobał się artykuł? Podziel się!