PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dotacje solarne w modzie

Dotacje solarne w modzie

Autor: Pegasus/ farmer.pl

Dodano: 17-11-2012 21:50

Tagi:

Wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację solarów. Dotychczas z programu skorzystało prawie dwadzieścia dziewięć tysięcy wnioskodawców, a średnia kwota dofinansowania wyniosła 6 570 złotych.Zainteresowanie dotacjami na systemy solarne przerosło oczekiwania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwotnie budżet projektu przewidziano na 300 milionów złotych, ale w związku z bardzo dużą ilością wniosków zarząd funduszu podjął decyzję o zwiększeniu środków o kolejne 150 milionów złotych.

Program dopłaty do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych rozpoczął się w połowie 2010 roku. Do wykorzystania w latach 2010-2015 przeznaczono pierwotnie kwotę 300 milionów złotych. Od początku program cieszy się ogromnym  zainteresowaniem - aż 28,8 tys. beneficjentów otrzymało dopłaty o łącznej wysokości ponad 190 milionów złotych.

Z miesiąca na miesiąc liczba składanych wniosków o wypłatę dotacji rośnie. Przy tak dużym zainteresowaniu, zaplanowany budżet zostałby wyczerpany na początku 2013 roku. W związku z tym zarząd funduszu podjął decyzję o zwiększeniu środków przeznaczonych na program o 150 mln zł, tj. do 450 mln zł. Wnioski o dotację można składać do końca 2014 roku.

Kolektory słoneczne to urządzenia pozwalające przetwarzać promieniowanie słoneczne w energię cieplną i następnie przeznaczyć ją do ogrzewania wody użytkowej oraz pomieszczeń.

- Już 1,5 m2 powierzchni kolektorów słonecznych Braas dla 1 osoby pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60%. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać nawet 100% ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. W kontekście wciąż drożejących cen energii, jest to bardzo korzystne rozwiązanie – mówi Łukasz Grzywacz, Product Manager systemów solarnych w firmie Monier Braas.

Aby uzyskać dotację, na początku wnioskodawca składa w odpowiednim banku wniosek o dotację wraz z wnioskiem o kredyt. Następnie, po zawarciu umowy kredytowej oraz pisemnej umowy z wykonawcą, może już przedkładać w banku faktury. Po ukończeniu realizacji kredytobiorca i wykonawca muszą sporządzić protokół końcowego odbioru i przekazania do eksploatacji oraz złożyć w banku odpowiednie dokumenty. Najpóźniej do dwóch miesięcy od daty otrzymania wszystkich niezbędnych dokumentów, fundusz wpłaca na rachunek banku dotację, wynoszącą do 45% całej inwestycji. Dotychczas było to średnio 6 570 złotych. Należy jednak pamiętać, że od pozyskanej kwoty trzeba jeszcze odprowadzić podatek.

Akcja skierowana jest do gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem właścicieli budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą. Dokumenty można składać do końca 2014 roku.

Sprawna instalacja zapewnia 60% zapotrzebowania na energię i o tyle samo zmniejsza rachunki. Im droższe paliwo (gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy, energia elektryczna) i większe zapotrzebowanie na wodę tym inwestycja zwraca się szybciej. Średnio następuje to po czterech, pięciu latach, w przypadku gdy woda podgrzewana jest przez energię elektryczną.

Warto pamiętać, że solary to jedynie część kompletnego systemu dachowego. Dopiero synergia wszystkich jego elementów zapewnia efektywność energetyczną na najwyższym poziomie.
Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!