PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dwa tysiące biogazowni rolniczych do 2020 roku?

Dwa tysiące biogazowni rolniczych do 2020 roku?
www.portalspozywczy.pl

Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl

Dodano: 01-06-2012 11:00

Tagi:

Według rządu polskiego do 2020 roku w Polsce powstanie nawet dwa tysiące biogazowni rolniczych o mocy 1-2 MW. Najśmielsze oszacowania eksperckie mówią o możliwości produkcji biogazu w Polsce na poziomie ponad 20 miliardów m3 biogazu i łączna zainstalowana moc elektryczna wynosząca 6000 MW - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Paweł Kosiński z Instytutu Agroenergetyki.Taka łączna moc biogazowni pozwalałaby na zaspokojenie w ponad 1/3 potrzeb kraju na energię elektryczną (zakładając zużycie 140 TWh). Oczywiście taka ilość energii osiąganej z biogazu musi wiązać się z olbrzymim areałem upraw energetycznych (około 1,3 mln ha). - Tylko łatwo dostępny potencjał surowcowy samych odpadów z przemysłu rolno-spożywczego produkowanych aktualnie w kraju pozwala na wyprodukowanie około 1,7 mld m3 biogazu rocznie. Jest to ilość, która po oczyszczeniu mogłaby w 10 proc. pokryć krajowe zapotrzebowanie na gaz ziemny w Polsce. Oczywiście są to czysto teoretyczne rozważania i trudno stwierdzić na ile realne do spełnienia - zaznacza Kosiński.

- W mojej opinii te 2000 biogazowni, o których dużo się mówi, jest jak najbardziej osiągalne - jednak wydaje mi się, że więcej będzie powstawać biogazowni o niższej mocy, poniżej 1 MWe - takie instalacje mogą powstawać przy mniejszych gospodarstwach rolnych. Jednak żeby w ogóle mówić o dalszym rozwoju biogazowni w Polsce, należy zająć się barierami ich rozwoju, których jest w tej chwili bardzo dużo - podkreśla Paweł Kosiński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • kuracjusz 2012-06-02 09:42:30
  Dp rplnika 123: co za brednie wypisujesz? Biogazownia ma powstać w Drzonowie, daleko od uzdrowiskowego Kołobrzegu. Pod miastem tym ma powstac biogazownia miejska, budowana przez spółke miejska w Korzyścienku, żeby utylizować odpady po istniejacej tam oczyszczalni scieków (też miejskiej). Więc 123 odpie....l sie od rolników tzw bogatych.
 • łupapapa 2012-06-02 00:09:06
  rolnik123... podłączyłeś się do netu po to coby jad siać? naucz się czytać, pisać i liczyć... poskładaj wniosek do ARiMR...weź 50% dotacji i przestań siać popelinę... zagrożenie dla uzdrowiska? widziałeś barania łąko jak się kiedyś swołocz repartriacji bronił przed elektrycznością?... bierzesz barania łąko dopłaty unijne? z nieba ci to spadło? k..wa, kiedy tu w końcu wyginą te bandy nierobów, którzy mają pretensje do wszystkich i do wszystkiego, że nie da rady już prowadzić 5ha gospodarstwa kradnąc z pobliskiego PGRu wszystkich środków produkcji?... czy ktoś ci broni k...a być bogatym??? czemu każesz bogatym wstydzić się tego, że są bogaci... masz takie szanse jak i oni...
 • Rolnik123 2012-06-01 23:33:12
  Rolnicze biogazownie to brednie. Duże biogazownie za unijne pieniądze stawiają bogaci przedsiębiorcy gdzie popadnie. Jedna ma powstać w Kołobrzegu, mieście uzdrowiskowym. Biogazownia o mocy 1,6 Megawata będzie duzym zagrożeniem dla uzdrowiska ale kogo to obchodzi gdy idzie o duże pieniądze dla wybranych.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!