Zakład produkujący pellet (granulat) opałowy z biomasy z koszonych bagiennych łąk nad Biebrzą powstaje w ramach realizacji projektu "Wodniczka i biomasa", którego celem jest zwiększanie ochrony wodniczki - rzadkiego ptaka siewkowego. Projekt jest dofinansowany z UE, która z programu Life Plus przeznaczyła na ten cel ponad 3,8 mln euro. Budowa zakładu jest jednym z elementów projektu.

Dariusz Gatkowski z OTOP poinformował, że uruchamianie produkcji i testy odbędą się pod koniec stycznia. Jak informował wcześniej Gatkowski, zakład ma produkować około 4,5 tys. ton takiego pelletu rocznie z około 5 tys. ton suchej biomasy zbieranej z terenu około dwóch tysięcy hektarów. OTOP sam dzierżawi łąki nad Biebrzą, będzie też pozyskiwać biomasę od użytkujących łąki rolników i dzierżawców.

Zakład powstaje w dawnym tartaku kupionym przez OTOP w Trzciannem. Dzięki temu nie trzeba budować zakładu od podstaw. W obiektach po tartaku zostaną zainstalowane specjalne urządzenia do suszenia i przetwarzania biomasy na granulat.

Inwestycja ma służyć zarówno ochronie rzadkich gatunków ptaków, takich jak wodniczka (poprzez tradycyjne koszenie podmokłych łąk), ale także rozwojowi alternatywnych źródeł energii i czerpaniu z tego korzyści przez wszystkich. Ocenia się, że cała światowa populacja wodniczki to zaledwie 12-15 tys. par. W Polsce, głównie nad Biebrzą, występuje ponad 25 proc. tej populacji.

OTOP analizował wcześniej, jakie przedsięwzięcie związane z wykorzystaniem biomasy opłaca się najbardziej. Rozważano produkcję brykietu opałowego, budowę biogazowni albo kompostu z biomasy. Analizy wskazały na brykiet opałowy i na takie przedsięwzięcie ubiegano się o unijną dotację.

Projekt "Wodniczka i biomasa" jest realizowany od września 2010 roku i potrwa do końca sierpnia 2014 r. OTOP realizuje go z partnerami: Brytyjskim Królewskim Towarzystwem Ochrony Ptaków oraz branżowymi firmami: Grun-Pal sp. z o.o., FUT Przemysław Zelent i "SMB" Mariusz Adamczewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!