Konkurs Panteon Polskiej Ekologii skierowany jest dla przedsiębiorstw i podmiotów gospodarczych, ale również jednostek samorządowych. Działalność nagradzanych jest proekologiczna i przyczynia się do poprawy jakości środowiska naturalnego w różnych regionach kraju.

Poldanor został doceniony za projekt w kategorii Przedsiębiorstwo „Budowa i eksploatacja pierwszych biogazowni rolniczych w Polsce”. Firma prowadzi działalność w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju, kontynuuje rozpoczęty w 2005 roku projekt budowy kilkunastu biogazowni rolniczych. Obecnie wykorzystuje sześć instalacji biogazowych, a kolejne dwie są w fazie budowy. Do końca 2013 roku przedsiębiorstwo planuje posiadać trzynaście biogazowni, które będą eksploatowane przez tą spółkę.

Jako surowiec energetyczny w biogazowniach firmy wykorzystywana jest gnojowica trzody chlewnej wymieszana z komponentami uzupełniającymi: kiszonką kukurydzianą oraz odpadami produkcji roślinnej. Odpadem poprodukcyjnym biogazowni jest przefermentowana mieszanina użytych substratów, która jest wartościowym nawozem organicznym stosowanym do nawożenia pól uprawnych.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!