PRZEGLĄD PRASY: Twarde wymogi w pozyskiwaniu energii z biomasy stawia przed Polską Unia Europejska – pisze Michał Sielski. W 2020 r. aż jedna piąta wytworzonej energii musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Na dziś jest to zaledwie pięć procent.

Energia, jako największy w Polsce dystrybutor prądu, musi się do tych oczekiwań szybko przystosować. Jednym z pomysłów jest właśnie budowa własnego bloku na biomasę, który powstanie w Elblągu. Rozpoczęcie inwestycji planuje się na drugą połowę 2008 r., całość zostanie oddana do użytku w 2010 r. Firma planuje pozyskanie środków na budowę bloku głównie z funduszy Unii Europejskiej. Budowa bloku pochłonie ponad 100 mln zl.

Dzięki temu region Elbląga, ogarnięty wysokim bezrobociem, które od lat niemal dwukrotnie przekracza średnią krajową, wzbogaci się o nowe miejsca pracy. Nie tylko w samej elektrociepłowni, bo będzie ona przecież kupować biomasę także od okolicznych rolników, którzy już zastanawiają się, czy części swoich upraw nie przeznaczyć np. pod wierzbę energetyczną.

Źródło: Gazeta Wyborcza - Trójmiasto

Podobał się artykuł? Podziel się!