Umowę w sprawie dofinansowania zawarli w czwartek w Jaworznie (Śląskie) przedstawiciele spółki Tauron Wytwarzanie i Ministerstwa Gospodarki, które dysponuje częścią środków z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Uczestnicząca w podpisaniu umowy wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik oceniła, że 40-milionowe dofinansowanie z unijnych środków przy tego typu projekcie jest - jak powiedziała - "gigantyczne". Dodała, że "to jeden z przykładów dobrego prowadzenia projektu, zarówno pod względem aplikacji, jak i realizacji", który idzie zgodnie z oczekiwaniami.

Projekt w Jaworznie Antoniszyn-Klik zaliczyła do "filarów" wdrażania Programu Infrastruktura i Środowisko w tej dziedzinie. Wskazała, że tego typu przedsięwzięcia są ważne nie tylko dla polskiej energetyki, która musi zwiększać ilość energii ze źródeł odnawialnych, ale także dla rolnictwa, które powinno zapewnić odpowiednią ilość biomasy.

Wiceprezes grupy Tauron ds. strategii i rozwoju Joanna Schmid przypomniała, że inwestycje w moce, które są oparte na spalaniu biomasy, to jeden z celów strategicznych grupy w obszarze wytwarzania energii.

- W ramach budowy zrównoważonego portfela wytwórczego planujemy do końca 2020 r. uruchomić w oparciu o biomasę moce rzędu 240 megawatów. Będą to specjalnie przeznaczone do tego celu jednostki, spalające jedynie biomasę - wyjaśniła wiceprezes.

Kotły na biomasę powstają też w innych podmiotach grupy Tauron: w Elektrociepłowni Tychy (o mocy 40 megawatów elektrycznych) oraz Elektrowni Stalowa Wola (o mocy 35 megawatów). Planowane są kolejne bloki oparte na odnawialnych źródłach energii: w Stalowej Woli i Elektrowni Siersza (po 50 megawatów).

Budowana w Jaworznie jednostka wytwórcza spalająca paliwa odnawialne składa się z kotła na biomasę, urządzeń pomocniczych oraz kompletnego układu składowania i podawania tego paliwa. Przy maksymalnym obciążeniu kocioł ma spalać do 50 t. biomasy na godzinę. Przy pracy na poziomie 75-80 proc. wydajności oznacza to zużycie ok. 360 tys. ton biomasy rocznie. Obecnie grupa Tauron zużywa ok. pół mln ton biomasy.

Podobał się artykuł? Podziel się!