W czwartek w Dubaju w Emiracko-Polskim Forum gospodarczym wzięło udział - obok prezydenta Bronisława Komorowskiego - wielu przedstawicieli polskich firm, w tym związanych z produkcją energii odnawialnej.

Prezes Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman, powiedział PAP, że polskie firmy zajmujące się energią odnawialną mają duże szansę na kontrakty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

- Energetyka solarna i wiatrowa, z naturalnych powodów jest najbardziej przyszłościową dziedziną tworzenia nowych źródeł energii w Emiratach. Polskie firmy nie powinny mieć tutaj kompleksów - przekonywał Majman.

Eksperci zauważają, że cechą charakterystyczną polityki gospodarczej ZEA jest realizacja nowej struktury gospodarczej państwa, która polega na dywersyfikacji gospodarki. Ma to zapewnić Emiratom w przyszłości uniezależnienie się od koniunktury na światowym rynku ropy naftowej i gazu. Dlatego Emiraty planują ograniczać użycie tradycyjnych surowców i rozbudowywać energetykę odnawialną.

Prezes firmy Skorut Systemy Solarne Adam Skorut, powiedział PAP, że jego firma - działająca w obszarze odnawialnych źródeł energii - ma duże szanse na kontrakty w ZEA, ponieważ dysponuje technologią, której nie znają w Emiratach.

Poinformował, że polscy przedsiębiorcy zwiedzili w środę nowo powstające miasto Masdar, najnowocześniejszą na świecie ekologiczną metropolię. Według planów - dzięki zaawansowanym systemom pozyskiwania energii i recyclingu - nie zostanie tu wyemitowany ani gram dwutlenku węgla.

- To miasto całkowicie ekologiczne, które powstaje przy użyciu najbardziej na świecie zaawansowanych technologii, są tam samochody elektryczne, czy wiatraki na poduszce magnetycznej. To robi olbrzymie wrażenie, ale przede wszystkim, to jest szansą dla takich firm jak moja - powiedział Skorut.

Zapewnił, że znalazł w Emiratach zainteresowanych zastosowaniem technologii, używanej przez jego firmę, tzw. podwójnego panela, który - jak tłumaczy - daje zwiększoną wydajność. Koszty budowy Masdaru szacuje się obecnie na ponad 20 miliardów dolarów, a zakończenie prac nastąpi między 2015 a 2020 rokiem. Masdar ma stać się domem dla 50 tys. ludzi i miejscem pracy dla 40 tys. Osób.