Obecnie w ramach Grupy pozyskiwanych jest ponad 60 MW z 21 elektrowni wodnych, ponad 2 MW z biogazowni w Liszkowie (woj. kujawsko-pomorskie) oraz 6 MW z farmy wiatrowej w Darżynie (woj. pomorskie).

- W zakresie odnawialnych źródeł energii drogą rozwoju dla Grupy ENEA jest dywersyfikacja, a główne kierunki to rozwój projektów energetyki wiatrowej i biogazowi. Zakładamy, iż realizując naszą strategię, na odnawialne źródła energii i wytwarzanie w kogeneracji do roku 2020 przeznaczymy ponad 25 proc. łącznych nakładów inwestycyjnych - poinformowała Luiza Trocka z biura prasowego spółki ENEA.

Jak dodała, zamiarem Grupy jest inwestowanie w projekty farm wiatrowych i elektrowni biogazowych o różnym stopniu zaawansowania. ENEA chce zarówno przejmować istniejące podmioty, jak i inwestować w nowopowstające projekty we współpracy z podmiotami zewnętrznymi.

W roku 2011 Grupa ENEA kupiła farmę wiatrową w Darżynie oraz podpisała umowę przedwstępną na zakup 100 proc. udziałów Windfarm Polska, która finalizuje budowę farmy wiatrowej w miejscowości Bardy (woj. zachodniopomorskie) o mocy 50 MW.

Farma wytwarzać będzie ok. 150 tys. MWh zielonej energii elektrycznej rocznie. Zakończenie budowy i oddanie farmy do eksploatacji przewidywane jest na koniec lutego 2012 r. W czerwcu w Obornikach Wielkopolskich oddano do użytku elektrownię wodną dysponującą mocą 330 kW. To 21. obiekt tego typu w Grupie ENEA.

ENEA sprzedaje rocznie ponad 18 TWh energii elektrycznej, ma ok. 2,4 mln klientów indywidualnych i biznesowych.

Udział sprzedaży Grupy ENEA w krajowym rynku wynosi ponad 16 proc. W ramach Grupy Kapitałowej ENEA prowadzi m.in. działalność związaną z dystrybucją i wytwarzaniem energii elektrycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!