Po sfinalizowaniu transakcji Grupa Energa przejmie dwie działające w północnej Polsce farmy wiatrowe - Karścino w województwie zachodniopomorskim i Bystra w województwie pomorskim - o łącznej mocy zainstalowanej 114 MW oraz pakiet projektów. PGE nabędzie natomiast działające farmy wiatrowe o zainstalowanej mocy 70,5 MW oraz pakiet projektów.

Energa Hydro i PGE podpisały umowę nabycia 75 proc. udziałów w spółce Iberdrola Renewables Polska za ok. 840 mln zł z zamiarem nabycia pozostałych 25 proc. udziałów od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Całkowita wartość tej transakcji szacowana jest na około 1,1 mld zł - podały spółki w komunikatach.

Wartość transakcji obejmującej nabycie 75 proc. udziałów w Iberdrola Renewables Polska wyniesie około 840 mln zł, co przekłada się na wartość transakcji na poziomie ok. 1,1 mld zł za 100 proc. udziałów.

Na podstawie umowy PGE nabędzie operujące farmy wiatrowe o łącznej zainstalowanej mocy 70,5 MW, z zabezpieczonymi kontraktowo odbiorem energii i certyfikatów, oraz pakiet projektów o planowanej mocy 36 MW będących w zaawansowanym stadium rozwoju. Energa zaś nabędzie farmy wiatrowe - Karścino w województwie zachodniopomorskim i Bystra w województwie pomorskim - o łącznej zainstalowanej mocy 114 MW oraz portfel projektów wiatrowych o łącznej planowanej mocy 1.146 MW.

Finalizacja transakcji ma nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy. Zamknięcie transakcji będzie uzależnione od uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W ubiegłym tygodniu PGE i spółka zależna Energi, Energa Hydro, podpisały umowę kupna od DONG Energy Wind Power portfela farm wiatrowych za ok. 1 mld zł. PGE nabędzie działające farmy wiatrowe o zainstalowanej mocy 60,5 MW, z zabezpieczonymi kontraktowo odbiorem energii i certyfikatów oraz pakiet projektów o planowanej mocy około 555 MW, w tym 130 MW projektów będących w zaawansowanym stadium rozwoju. Energa Hydro nabędzie farmę wiatrową o zainstalowanej mocy 51 MW oraz portfel projektów wiatrowych o łącznej planowanej mocy około 220 MW.

Podobał się artykuł? Podziel się!