W Polsce z wiatru produkuje się prawie 5 TWh energii, można więc mówić o dojrzałości tego przemysłu. - Energetyka wiatrowa w naszym kraju zajmuje piąte miejsce jeśli chodzi o wielkość inwestycji, dlatego jesteśmy ważną branżą – mówi Wojciech Cetnarski, nowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Dane na temat instalacji wiatrowych w Polsce podaje Urząd Regulacji Energetyki:  w połowie kwietnia 2013 r. w Polsce istniało 696 instalacji wiatrowych o łącznej mocy 2,5 GW. Dla porównania - w 2011 i 2010r. posiadaliśmy odpowiednio 1389 MW i 1180 MW. W roku 2020 Polska ma szansę na ok. 14 proc. energii z wiatru, w całkowitym bilansie.

Zdaniem Marty Kokoszko z Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, potrzebne jest jednak zniesienie barier dla OZE – na ten temat raport przygotowała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. PAI i IZ rekomenduje m.in. wydłużenie zielonych certyfikatów nie na 15, lecz na 20 lat, oraz stworzenie przepisów przejściowych dla firm, których inwestycje są obecnie w toku. Barierę stanowią jednak problemy  z przyłączeniem nowych źródeł do sieci oraz procedury przyznawania pozwoleń dla podmiotów inwestujących w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku.

W pierwszym kwartale 2013 r. najwięcej dotacji przyznano na projekty realizowane w województwach: podlaskim (47), podkarpackim (28) oraz pomorskim (19). Wśród podmiotów, które je otrzymały znalazły się m.in. Port Lotniczy w Rzeszowie, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu, Politechnika Gdańska oraz Urzędy Miejskie i Gminne ze wszystkich wymienionych województw. Więcej niż jedną dotację otrzymały następujące podmioty: Politechnika Gdańska,  Urząd Gminy Przykona, Tauron Wytwarzanie S.A., Urząd Miasta i Gminy Niepołomice.

W analizowanym okresie czasu odnotowano 11 dotacji na projekty związane tylko  i wyłącznie z energią wiatrową (najczęściej: budowa farmy wiatrowej).

Pod względem zaplanowanych inwestycji w branży OZE  prym wiedzie województwo podlaskie (75), wielkopolskie (41) oraz zachodniopomorskie (35). Projekty w tej branży zaplanowały m.in.: Grupa Energia Słoneczna Sp. z. o. o., Biogaz Hieronimowo Sp. z. o. o., Biometan Polska Sp. z. o. o. oraz zwyczajowo – urzędy miejskie i gminne.

Z zakresu samej energii wiatrowej – w I kwartale 2013 roku odnotowano 87 informacji o planowanych inwestycjach (tutaj również najliczniej zgłaszanym projektem była budowa farm wiatrowych).

Jak szacuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, w latach 2013 – 2020 nakłady inwestycyjne wyniosą w sumie ok. 68 mld zł. Taką wartość mogą mieć projekty niezbędne do zrealizowania rządowych planów rozwijania Odnawialnych Źródeł Energii. Trzecia część nakładów ma bezpośrednio zasilić naszą gospodarkę. Jak podaje prezes PSEW Wojciech Centarski, środki przeznaczone zostaną na usługi oraz sprzęt. Uwzględniono także zakup maszyn oraz technologii za granicą. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!