- Rozpoczęte w Polsce poszukiwania gazu z łupków podlegają wszystkim wymogom środowiskowym wynikającym z prawa Unii Europejskiej. Do tej pory wszystkie badane przez nas aspekty przy poszukiwaniach gazu w Polsce wskazują, że proces ten prowadzony zgodnie z prawem i nie zagraża środowisku. Zgadzamy się z Komisją Europejską, iż istniejące obecnie europejskie prawo zapewnia bardzo dobrą ochronę środowiska w trakcie poszukiwania gazu łupkowego - mówił Piotr Otawski, zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska

Maciej Woźniak, doradca Ministra Środowiska dodał, że Polska liczy na wymianę doświadczeń z innymi krajami członkowskimi, które mają wieloletnie doświadczenie w technologiach wydobywczych węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych.

- Wiemy, że w Niemczech szczelinowanie prowadzone jest już od 1955 r. a szczelinowanie hydrauliczne co najmniej od 1976 r. i przez tych kilkadziesiąt lat nie zanotowano żadnych problemów dla środowiska. Poprosiliśmy naszych kolegów z Niemiec o szczegółowe podzielenie się swoimi doświadczeniami na kolejnym spotkaniu - dodał Maciej Woźniak.

Obecnie w wielu instytucjach przygotowywane i sukcesywnie publikowane są raporty dotyczące oceny adekwatności istniejących przepisów środowiskowych do poszukiwań gazu z łupków, czego przykładem jest opublikowany raport Komisji Europejskiej.

Polska od 2007 r. wydaje koncesje na poszukiwanie gazu z łupków. Wydano dotąd 109 koncesji, wykonano 22 odwierty.

Podobał się artykuł? Podziel się!