PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Gminy dostaną dotacje na inwestycje w energetykę odnawialną

Na Opolszczyźnie ruszyły nabory wniosków gmin na inwestycje w energię odnawialną i gospodarkę wodno-ściekową. Mamy na to ponad 50 mln zł - powiedziała dyrektor departamentu koordynacji programów operacyjnych urzędu marszałkowskiego, Karina Bedrunka.Gminy mogą pozyskać maksymalnie 4 mln zł na projekty związane z kanalizacją i wodociągami, dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii to maksymalnie 3 mln zł. - W rozpoczętym naborze zarząd województwa zapisał, że w pierwszej kolejności - kiedy będzie tworzona lista projektów - rozpatrywany będzie obszar energii odnawialnej, a dopiero później kanalizacja. Jest to próba mobilizowania samorządów do takich inwestycji - wyjaśniła Bedrunka.

 Z unijnych pieniędzy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich mogą skorzystać gminy miejsko-wiejskie, ale inwestycje nie mogą powstawać w miastach, tylko na terenach wiejskich. - Może to być budowa oświetlenia zasilanego z odnawialnych źródeł, instalacja solarów na szkołach i budynkach użyteczności publicznej. Czekamy na projekty zw. z wykorzystaniem wiatru, energii geotermalnej, wody, słońca, biogazu i biomasy - wyliczała dyrektor.

 Dodała, że samorządy w tym naborze nie mogą równolegle docieplać budynków. - Koszty mogą być tylko ściśle związane z odnawialnymi źródłami energii - zaznaczyła.

Projekt realizowany przez samorząd może być dofinansowany maksymalnie w 75. proc. Pozostałe pieniądze gmina musi znaleźć sama. Zdaniem Bedrunki - szczególnie przy większych inwestycjach, np. przy budowie biogazowni - konieczne może być pozyskanie zewnętrznego inwestora i skorzystanie z partnerstwa publiczno prywatnego. Ta forma finansowania nie cieszy się na razie popularnością.

 - Mam nadzieję, że prędzej czy później znajdzie się ktoś odważny, kto zrealizuje taką inwestycje w partnerstwie publiczno-prywatnym. To ciężki temat i na razie nie ma takich spektakularnych inwestycji. Jeśli ktoś przetrze szlak, a służby kontrolne dokładnie to sprawdzą, to powinno to ruszyć - oceniła dyrektor.

 Podkreśliła, że zarząd województwa chce zachęcić samorządy do inwestowania w energię odnawialną, zwłaszcza że podobne przedsięwzięcia są coraz bardziej widoczne za granicą - u naszych południowych i zachodnich sąsiadów. - Czesi i Niemcy bardzo dobrze sobie z tym radzą. Potrzebna jest odwaga samorządów i pokazywanie radnym, że można i warto - powiedziała.

Zarząd województwa czeka na projekty od samorządów do końca stycznia. Inwestycje muszą zostać zrealizowane i rozliczone do końca 2015 roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!