Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) na lata 2007-2013.

Jak poinformowała Izabela Smaczna-Jórczykowska z departamentu zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim, właśnie rozstrzygnięto konkurs na wykorzystanie tych środków. W jego ramach wsparte zostały wyłącznie projekty polegające na zakupie i instalacji kolektorów słonecznych - solarów na budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach mieszkalnych, w tym budynkach jednorodzinnych - z wyłączeniem budynków, w których prowadzona jest działalność komercyjna.

Wspartych zostało 19 projektów, ich łączna wartość to 49,6 mln zł. Dotację otrzyma m.in. gmina Choroszcz, Grajewo, Trzcianne, Krynki i Drohiczyn.

Smaczna-Jórczykowska powiedziała, że szansę na dofinansowanie mają też wnioski, które znalazły się na liście rezerwowej. Ale - jak zaznaczyła - będzie to możliwe jedynie, gdy znajdą się oszczędności. Na liście rezerwowej znajduje się 18 wniosków, na łączną sumę dofinansowania 47,5 mln zł.

Największe dofinansowanie otrzyma gmina Choroszcz, położona niedaleko Białegostoku. Na swojej stronie internetowej gmina informuje, że w ramach projektu "Odnawialna energia słoneczna sposobem na poprawę czystości powietrza na terenie Gminy Choroszcz" kolektory zostaną zamontowane na prywatnych oraz publicznych budynkach.

W projekcie bierze udział 380 gospodarstw domowych z terenu gminy, które uzyskają dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztu zakupu i instalacji kolektorów słonecznych. Urządzenia takie zainstalowane zostaną także na siedmiu budynkach użyteczności publicznej należących do gminy, m.in. na urzędzie miejskim w Choroszczy oraz szkołach i przedszkolach z terenu gminy.

Całkowity koszt projektu gminy Choroszcz to ponad 7 mln zł, z czego unijna dotacja wynosi blisko 5,3 mln zł.

Jak powiedział PAP rzecznik Urzędu Miejskiego w Choroszczy Andrzej Winnicki, to pierwsza taka inwestycja ze środków unijnych w gminie, do tej pory solarów nie było na żadnym budynku publicznym.

Powiedział, że mieszkańcy, którzy chcieli uczestniczyć w projekcie musieli złożyć deklarację, że do gospodarstwa nie można np. doprowadzić gazu ziemnego lub nie było możliwości podłączenia miejskiej sieci ciepłowniczej do posesji. W danym budynku nie mogła być ponadto prowadzona działalność gospodarcza. Dodał, że wszyscy mieszkańcy, którzy złożyli deklaracje i spełnili warunki, zakwalifikowali się do projektu.

Winnicki poinformował też, że obecnie gmina czeka na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim w Białymstoku. Liczy, że pierwsze solary uda się zainstalować na przełomie sierpnia i września br.

Podobał się artykuł? Podziel się!