- Do ustanowienia tematu wiodącego zainspirował nas ONZ, ogłaszając 2012 Międzynarodowym Rokiem Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi - mówi Christophe Dumont, prezes zarządu Bayer Sp. z o.o.: organizatora konkursu. - Zrównoważony rozwój to jeden z najważniejszych elementów naszej strategii, zgodnie z misją ‘Science For A Better Life'. Dlatego Bayer nie tylko stosuje rozwiązania prośrodowiskowe w produkcji, ale również promuje postawy przyjazne naturze. Organizowany od 12 lat konkurs fotografii ekologicznej jest tego dowodem - dodał.

Praca, nagrodzona Grand Prix, ujęła jurorów plastyką i nietypowym podejściem do fotografowania wiatraków - w wirującym ruchu. Autor tak opisuje kulisy jej powstania: Podczas podróży na północ Polski dotarłem w okolice Darłowa - do tamtejszej elektrowni wiatrowej. Urzekł mnie pejzaż i wirujący ruch śmigieł - następnego dnia wróciłem i o zachodzie słońca wykonałem zdjęcie. Już potem zauważyłem, że uwieczniłem również zwierzęta pasące się pod masztem.

- Niezwykłe ujęcie - przyroda i cywilizacja, wspaniale - ptaki między skrzydłami współczesnych wiatraków wpisujących się powoli w polski krajobraz, siła natury i siła cywilizacji, współistniejące kontrasty - tak drugą z nagrodzonych prac opisała jedna z internautek. Wcześniej podobnego zdania było Jury. -Praca przedstawia gęsi zbożowe, żerujące zimą w pobliżu elektrowni wiatrowej - opowiada Lech Karauda, fotograf, który brał udział we wszystkich edycjach konkursu ‘Ekologia w Obiektywie' - Jeśli zima jest łagodna, wówczas gęsi pozostają w Polsce. Można wtedy podpatrzyć żerujące stada, liczące nawet po kilkaset sztuk. Szczególnie liczne są w dorzeczu Odry - właśnie tam je fotografuję.

Podobał się artykuł? Podziel się!