Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna" w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii Ministerstwa Gospodarki ma znaleźć się zapis o konieczności instalacji urządzenia do pozyskiwania energii odnawialnej. Inwestorzy, którzy nie spełnią wymogów ustawy, nie dostaną pozwolenia na budowę lub użytkowanie. Przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku.

Najpewniej, kiedy instalacja tego typu urządzeń będzie koniecznością - ceny kolektorów, pomp cieplnych i wiatraków pójdą w górę. Dlatego może warto wcześniej o tym pomyśleć.

- 1,5 m2 powierzchni kolektorów słonecznych Braas dla 1 osoby pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60 proc. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać 100 proc. ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. W kontekście wciąż drożejących cen energii, jest to bardzo korzystne rozwiązanie - mówi Łukasz Grzywacz, Product Manager systemów solarnych w firmie Monier Braas.

Inwestycja w kolektor słoneczny zwraca się zwykle po 6 - 7 latach. Warto jednak pamiętać, że stale rosnące koszty ogrzewania tradycyjnymi metodami systematycznie skracają ten okres.
Wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację systemu solarnego. Dotychczas było to średnio 6 570 złotych. Akcja, organizowana przez Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skierowana jest do gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem właścicieli budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą. Dokumenty można składać do końca 2013 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!