Sobota będzie drugim, otwartym dla mieszkańców, dniem edukacyjnego przedsięwzięcia, które przygotowuje katowicki magistrat. Piątek wypełniają seminarium tematyczne dla samorządowców oraz szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorców dotyczące finansowania i określenia opłacalności działań związanych z poprawą efektywności energetycznej.

Miasto coraz intensywniej stara się też wspierać i promować działania związane ze zmianą sposobu ogrzewania budynków. Wiosną tego roku prezydent Katowic zapowiedział przygotowanie 10-letniego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. W latach 2018-2028 co roku po 5 mln zł ma być przeznaczanych na dotacje do zmiany ogrzewania dla mieszkańców i innych podmiotów, a kolejne 5 mln zł - na likwidację niskiej emisji w zasobach mieszkaniowych gminy.

Hasło otwartych sobotnich wydarzeń na katowickim rynku to "Misja: czyste powietrze". W ścisłym centrum miasta mają wówczas stanąć stanowiska z ekspertami, którzy w różny sposób mają dzielić się wiedzą i doświadczeniami związanymi ze staraniami o czystsze powietrze. Zaprezentują się również zajmujące się problematyką instytucje i organizacje.

Wśród nich znajdzie się m.in. fundacja Arka, która poprowadzi zabawy, konkursy i urządzi kino bez prądu. Niskoemisyjny tabor pokaże Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach. O tym, że odpowiednio posegregowane odpady mogą być paliwem, jednak nie można ich spalać samodzielnie, przypominać ma Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach.

Technologie elektrowni wiatrowych i samochodów elektrycznych zaprezentuje Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych Komel, technologie budynków energooszczędnego i pasywnego - Park Naukowo Technologiczny Euro-Centrum; a rozwiązania zastosowane w swoich obiektach biurowych - Górnośląski Park Przemysłowy.

Ponadto na katowickim rynku obecni mają być miejscowi kominiarze, strażnicy miejscy, samorządowcy, przedstawiciele szkół technicznych, Politechniki Śląskiej, Fundacji na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Polskiej Izby Ekologii, Muzeum Energetyki w Łaziskach i inicjatywy Czyste Ogrzewanie z pokazem "Jak hajcować (palić - PAP) żeby nie smrodzić".

Koncern Tauron i Zakłady Energetyki Cieplnej z grupy EDF urządzą na rynku swoje punkty konsultacyjne. Tauron udostępni również dla zwiedzających swój Zakład Wytwarzania Katowice - największą elektrociepłownię w mieście. Podobnie obejrzeć będzie można elektrociepłownię Wieczorek - z silnikami zasilanymi kopalnianym metanem.