PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kocioł na biomasę został oddany

W Elektrowni Szczecin, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Energetycznej, oddano kocioł parowy, opalany w 100 proc. biomasą. Jest to jeden z największych w Europie kotłów biomasowych. Koszt inwestycji to ok. 430 mln zł.Kocioł pierwotnie miał zostać oddany już w listopadzie ub.r. Termin został przesunięty z powodu opóźnień w realizacji inwestycji. Jak przekonuje PGE, opóźnienia nie wynikają z przyczyn leżących po stronie inwestora, czyli Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO), w skład którego wchodzi Elektrownia Szczecin.

Moc kotła wynosi 183 MWt, jest to jeden z największych kotłów na biomasę w Europie centralnej i największy w Polsce, który rocznie będzie zużywał ok. 800 tys. ton biomasy. Stosowane paliwo to zrębka leśna (80 proc.) i biomasa rolna (20 proc.).

Kocioł typu BFB ze złożem fluidalnym o mocy 183 MWt zastąpił wszystkie eksploatowane do tej pory w Elektrowni Szczecin kotły węglowe. Zaletą kotła jest prawie stuprocentowe spalanie paliwa, elastyczność w stosowaniu biomasy oraz wysoka niezawodność. Wraz z kotłem wybudowano niezbędną do jego funkcjonowania infrastrukturę techniczną.

Realizacja tej inwestycji powoduje osiągnięcie efektu ekologicznego w postaci zmniejszenia emisji do powietrza zanieczyszczeń w następujących ilościach: SO2 o 1,1 tys. ton rocznie a pyłu o 120 ton rocznie. Ponadto nastąpi redukcja wytarzanych odpadów paleniskowych o 20 tys. ton rocznie oraz zerowa emisja CO2.

Koszt inwestycji kotła na biomasę w Elektrowni Szczecin wyniósł około 430 mln zł. ZEDO planuje produkcję 440 tys. MWh energii elektrycznej i 1,4 mln GJ ciepła rocznie.

Więcej na portalu www.wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!