W ciągu ostatniego tygodnia średnie ceny detaliczne na stacjach paliw nieco spadły. Za olej napędowy trzeba zapłacić przeciętnie 5,73 zł, Pb95 – 5,81, natomiast koszt zakupu LPG to średnio 2,72 zł – podaje Polska Izba Paliw Płynnych. Drożeją już jednak paliwa w hurcie.

Droższa jest też ropa naftowa. W piątek 31 sierpnia, cena ropy Brent utrzymywała się na stabilnym poziomie nieco powyżej 112 dolarów za baryłkę. Po trzech dniach to już ponad 114 USD/b. Zawiodły nadzieje pokładane w wypowiedzi szefa rezerw federalnych USA – Bena Bernanke, która miała ożywić światową gospodarkę. Zaznaczył to co powtarza od dłuższego czasu, że bank centralny jest gotów podjąć dalsze działania, jeśli to się okaże konieczne.

Na rosnące od dłuższego czasu ceny paliw, zareagował rząd francuski, który zapowiedział obniżenie opodatkowania paliwa. Ma to kosztować budżet 300 mln euro i dać 6-proc. spadek cen paliw na stacjach. Im cena wyższa cena paliwa, tym akcyza ma być niższa. W Niemczech planowane jest z kolei powołanie instytucji do kontroli relacji cen paliw do kosztów, co ma wykluczyć sprzedaż do podmiotów powiązanych za cenę niższą niż do małych i średnich przedsiębiorstw.
Podobał się artykuł? Podziel się!