Pożyczka o wartości 15 mln euro została przyznana spółce BZ WBK Finanse & Leasing w ramach prowadzonego przez PolSEFF Programu Finansowania Energii Zrównoważonej w Polsce, uruchomionego w styczniu br. przez EBOiR. Celem projektu jest udzielanie finansowania małym
i średnim firmom działającym m.in. w branżach rolniczej i przemysłowej, które są zainteresowane inwestowaniem w nowe technologie obniżające wydatki na energię.

- Małe i średnie firmy stanowią w Polsce ponad 99% ogólnej liczby przedsiębiorstw, a ich wkład w tworzenie PKB wynosi ok. 50 proc. Dlatego rola sektora MŚP nie tylko w takich kwestiach jak wzrost gospodarczy czy konkurencyjność, ale i w zakresie efektywności energetycznej w naszym kraju jest kluczowa – podkreśla Wojciech Nowacki, prezes BZ WBK Finanse & Leasing. - Z drugiej jednak strony, inwestorzy na tym polu wciąż zmagają się z wieloma trudnościami natury finansowej. Stąd duża wartość i potencjał inicjatywy EBOiR, która ułatwia dostęp do korzystnego finansowania  projektów energooszczędnych właśnie dla małych i średnich firm oraz rolników, strategicznych dla nas klientów – dodaje Wojciech Nowacki.

W formie leasingu lub pożyczki można uzyskać dodatkowe fundusze o maksymalnej wartości 1 mln euro. Co mogą obejmować projekty? Inwestycje w bardzo szeroki zakres maszyn i urządzeń np. budowlanych, rolniczych oraz służących do produkcji tworzyw sztucznych, charakteryzujących się niskim zużyciem energii.

Spółki leasingowe BZ WBK nie pierwszy raz wspierają klientów w realizacji rozwiązań ekologicznych. Firma ma już w swojej ofercie EkoLeasing – unikalny na rynku leasing elektrowni wiatrowych. Od ubiegłego roku proponuje także pierwszą w Polsce ofertę finansowania pojazdów elektrycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!