PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Mieszkańcy gminy Drobin protestowali przeciwko turbinom wiatrowym

Mieszkańcy gminy Drobin protestowali przeciwko turbinom wiatrowym

Ok. 50 osób protestowało dziś przed urzędem miasta i gminy Drobin (Mazowieckie) przeciwko budowie farmy wiatrowej w bliskim sąsiedztwie ich domów. Obawiają się, że inwestycja będzie miała niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkańców.- Nie chcemy być królikami doświadczalnymi. Nie chcemy chorować. Mamy zastrzeżenia do odległości turbin od naszych siedlisk - mówiła jedna z protestujących, mieszkanka wsi Chudzyno.

Według burmistrza Drobina Sławomira Wiśniewskiego, spółka EDP Renewables planuje budowę w czterech miejscowościach gminy 12 turbin prądotwórczych o łącznej mocy 28 MW. Inwestycja miałaby się rozpocząć jeszcze w tym roku, a najpóźniej na początku przyszłego.

Wiśniewski oświadczył dziennikarzom, że projekt budowy farmy wiatrowej na terenie gminy Drobin był konsultowany z mieszkańcami, uzyskał też niezbędne decyzje środowiskowe. - Obecnie jesteśmy na etapie opracowania planu zagospodarowania przestrzennego, do którego mieszkańcy mogą składać wnioski i uwagi - powiedział burmistrz Drobina.

W ocenie Wiśniewskiego budowa farmy wiatrowej przyniosłaby gminie wymierne korzyści - ok. 1 do 1,5 mln zł rocznie z podatku od nieruchomości przez 30 lat. - To środki, których nie można zlekceważyć. Duże inwestycje to duże zyski dla gminy. Nie wyobrażam sobie, by możliwe byłoby ściągnięcie do gminy większego inwestora niż EDP - podkreślił burmistrz Drobina.

Przyznał jednocześnie, że w obecnych regulacjach prawnych istnieją zapisy dotyczące norm hałasu, nie ma natomiast norm odnoszących się do odległości turbin wiatrowych od zabudowań. Zaznaczył przy tym, że początkowo zakładano budowę na terenie gminy 14 turbin wiatrowych, ale po analizie lokalizacji i w porozumieniu z inwestorem dwie z nich zostały wykreślone z projektu.

Protestujący ustawili na parkingu przed urzędem 10 traktorów oraz transparenty: "Stop wiatrakom tak blisko naszych domów", "Żądamy rzetelnych raportów środowiskowych" i "Precz z wiatrakami w pobliżu naszych domów".

Krzysztof Mielczarek, przewodniczący stowarzyszenia "Nasza Wieś" i jeden z organizatorów protestu, powiedział, że mieszkańcy miejscowości, gdzie mają powstać turbiny wiatrowe, sprzeciwiają się ich budowie w bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstw. - To są odległości mniejsze niż 500 metrów. Zdarza się, że jest to około 350 metrów. Dlatego chcemy, żeby radni gminy odrzucili plan zagospodarowania przestrzennego. Będziemy też składać uwagi do tego planu - powiedział Mielczarek. Dodał, że projekt budowy turbin wiatrowych nie był konsultowany z mieszkańcami miejscowości, gdzie mają one zostać wybudowane.

- Chcielibyśmy, by zanim doszło do rozmów z inwestorem rozmawiano najpierw z nami, a o tym nie było mowy. Nie było rozmów w sołectwach. Były jedynie informacje na gminnej tablicy ogłoszeń, albo na stronie internetowej urzędu gminy - podkreślił Mielczarek.

Wśród protestujących był jeden z mieszkańców wsi Chudzyno, który popiera budowę farmy wiatrowej. Jak sam przyznał, jedna z turbin powstanie na jego działce w odległości 400 metrów od domu. - Ci ludzie protestują, bo zazdroszczą. Chodzi o pieniądze - przekonywał. Na te słowa protestujący zareagowali oburzeniem. - To nie pieniądze są ważne, ale zdrowie - mówili. Przekonywali też, iż umowy na dzierżawę gruntów pod turbiny są nieprecyzyjne.

EDP Renewables z grupy EDP (Energias de Portugal) zajmuje trzecie miejsce na świecie, a drugie w Europie w branży farm wiatrowych. W Polsce zarządza największą taką farmą w Margoninie, gdzie pracuje 60 turbin o łącznej mocy ok. 120 MW.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • ast 2014-03-31 09:57:56
  W Niemczech nic się nie opłaca ale bydują. Dlaczego? Bo się oplaca a my jesteśmy dla nich konkurencją. Dlatego mowią to co mowią a my nieudacznicy znający się na wszystkim czyli na niczym im wierzymy. Jeżeli chodzi o wiatraki to bardziej ludziom szkodzi ich głupota. Czy jest sznasa na inną nowoczesną Polskę? Nie. Zbankrutujemy i przyjdą inni nami rządzić. Wtedy będzie larum nad własną głupotą.
 • feliks-czepil@wp.pl 2014-03-29 11:04:48
  elektrownie wiatrowe
 • w-40 2014-03-29 00:41:59
  infradźwięki cały czas nas otaczają , są w naturalny sposób wytwarzane przez wiatr , drzewa fale morskie , wodospady i w sztuczny sposób np. samochody , sprzęt agd zakłady produkcyjne , więc skoro są takie szkodliwe drogi ekologu to przestań je wytwarzać , wyrzuć telefon telewizor lodówkę radio pozbądź się samochodu i żyj zdrowiej . lub korzystaj z tych przedmiotów w bezpiecznej odległości kilku kilometrów .
 • arszczecin 2014-03-28 22:15:24
  "@ekolog, byłem ostatnio u znajomych w Niemczech, stawiają drugą biogazownie i gość rzecze że
  biogas w niemcach się kończy- za drogo,
  fotowolt za droga,
  wiatraki- ludzie nie chcą,
  atom, niebezpieczny.

  Więc jeśli w niemcach nie opłaca się budować biogazu, na który masz 20 letnią umowę, to chesz biogaz stawiać w Pl?
 • Ekolog 2014-03-28 21:37:49
  Dzięki antypolskiemu rzadowi PO i PSL biogazownie w Polsce plajtują,choć jest ich niewiele !!!
  Gdzie jest ustawa o OZE,która by mogła rozwinąć sektor zielonej energii !!! Lobby zachodnie z pomocą rządu chce wcisnąć głupim polaczkom farmy wiatrowe w pobliżu domów !!!
 • Ekolog 2014-03-28 21:27:53
  Tylko idiota może pisać takie bzdury,że wiatraki w odległości 400 m nie szkodzą ludziom !!!I Badania w USA i Europie potwierdziły że infradżwięki od farm wiatrowych szkodzą ludziom nawet w odległości 5 km ,nie wspominając o zwierzętach !! Precz z wiatrakami od siedlisk !!!
 • anonim 2014-03-28 19:55:32
  popieram wypowiedż sawickalody
 • Jestem na TAK 2014-03-27 19:16:14
  Mieszkam nie całe 400m od wiatraków i tylko przez pierwszy tydzień po ich uruchomieniu były słyszalne ,teraz po pół roku nikomu to nie przeszkadza , mało tego kury się normalnie niosą ,słonce wschodzi i zachodzi , kobiety zachodzą w ciąże,dzieci się rodzą , Wiatraki NIE elektrownia atomowa NIE maszty komórkowe NIE , tym co są na NIE odciął bym prąd i zabrał komórki.może to ich przekona że NIE cofa nas do ery ciemnoty .
 • psa dla karmów 2014-03-27 17:52:42
  miki nie mierz ludzi swoją miarą
 • Bogdan 2014-03-27 17:28:00
  Dzieki biogazowniom i wiatrakom bedzie drozal prad poniewaz wytworzenie kosztuje 2-3 razy drozej niz pradu z wegla i innych zrodel nie mowiac juz o atomowkach w ktorych 1kwh jest najtansza
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!