- W tej chwili kary te wynoszą około 17 tys. zł za tonę nierealizowanego NCW. W projekcie pojawia się jednak kwota 22 tys. zł - mówi Jarosław Cendrowski, specjalista ds. biopaliw w Grupie Lotos.

Obecny poziom kar z tytułu niezrealizowania NCW w Polsce jest najwyższy spośród wszystkich krajów UE. Zdaniem ekspertów jego dalsze podniesienie nie wpłynie na poprawę sytuacji na rynku. - Te kary powinny być niższe, jak choćby w Niemczech, gdzie są one na tyle rozsądne, że firmy nie będące w stanie zrealizować celu nie obawiają się ich płacenia. W Polsce, zamiast obniżyć kary, Ministerstwo Gospodarki proponuje ich podwyższenie - twierdzi Robert Gmyrek, dyrektor biura ds. biopaliw w PKN Orlen.

W tym zakresie rację koncernom paliwowym przyznają również przedstawiciele branży biokomponentowej. - Moim zdaniem powinniśmy zmierzać do sytuacji, w której kary będzie się opłacało płacić zamiast realizować NCW. Są takie kraje, gdzie kary są niższe niż w Polsce, a pomimo wszystko spółki robią wszystko żeby ich nie płacić. Powinny być więc niższe, ale nie na tyle aby przestały pełnić funkcję odstraszającą - uważa Zygmunt Gzyra, prezes Krajowej Izby Biopaliw.

Kary przewidziane w ustawie o biopaliwach i biokomponentach grożą firmom paliwowym, które zobowiązane są wprowadzać na rynek określone ilości biokomponentów wyznaczone w formie Narodowego Celu Wskaźnikowego na dany rok. Aby spełnić ten wymóg i uniknąć kar oba polskie koncerny zmuszone są wprowadzać na rynek stuprocentowy bioester. Popyt na to paliwo jest jednak na tyle mały, że sprzedaż musi być dotowana przez te koncerny co generuje koszty rzędu 300 mln zł rocznie. Koszty te są rzecz jasna przekładane na ceny paliw na stacjach.

Podobał się artykuł? Podziel się!