PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Największy na świecie blok energetyczny na biomasę gotowy

Największy na świecie blok energetyczny na biomasę gotowy

Autor: farmer.pl/ PAP

Dodano: 11-10-2012 09:20

Tagi:

"Zielony blok" elektrowni w Połańcu (Świętokrzyskie) jest już gotowy do produkcji energii elektrycznej. Prąd wytwarzany w 100 proc. z biomasy już popłynął do sieci energetycznej. Według inwestora - firmy GDF Suez Polska - to największe tego typu urządzenie na świecie."Zielony blok" został zsynchronizowany z Polskimi Sieciami Energetycznymi (PSE). Jak tłumaczył w środę dyrektor biura realizacji inwestycji "Zielony blok" w GDF Suez Polska SA Robert Tylman, "jest to proces włączenia bloku energetycznego do krajowego systemu przesyłowego w celu zasilenia go w energię elektryczną". Oznacza to, że blok jest już gotowy do produkcji energii elektrycznej.
Przez najbliższe tygodnie blok będzie pracował ze zmienną mocą. Pełną zdolność produkcyjną (205 MW) osiągnie pod koniec października.

Według GDF Suez, inwestycja wyceniana na 240 mln euro "znacząco przyczyni się do realizacji zobowiązania Polski do produkcji 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych w 2020 roku".

31 grudnia 2012 roku planowane jest przekazanie "Zielonego bloku" do użytkowania. Jak poinformował Tylman, uroczyste otwarcie inwestycji odbędzie się w przyszłym roku.

Według ekspertów blok energetyczny o takiej mocy jest w stanie zasilać prawie 0,5 mln gospodarstw domowych. Biomasa ma być pochodzenia rolniczego i będzie sprowadzana w dużej części z Lubelszczyzny.

Elektrownia Połaniec, należąca w 100 proc. do francuskiej grupy GDF Suez, znajduje się w miejscowości Zawada koło Połańca (województwo świętokrzyskie). Jej obecna moc to 1575 MW. Działa na zasadzie współspalania węgla i biomasy i odpowiada za 5 proc. produkcji energii elektrycznej w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • soki 2012-10-25 20:17:48
  Lepiej niech takie coś budują niż elektrownie atomową !!!!!
 • ukasz 2012-10-13 11:04:43
  rolasy mają dużo słomy nawet w butach tak wiec nie zabraknie dla nikogo
 • AST 2012-10-13 10:15:48
  W PRZYSZŁYM ROKU I W NASTĘPNYCH SPAĆ SPOKOJNIE NIE BĘDĄ. BO ŚNIĆ IM SIĘ BĘDZIE SŁOMA.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!