Propozycja ograniczenia do 7 proc. wykorzystania biopaliw z upraw rolniczych upadła. Zablokowało ją siedem państw. Polska i Węgry domagały się utrzymania obowiązującego prawa, które nie nakłada żadnych ograniczeń do stosowania biopaliw z upraw rolniczych. Włochy, Luksemburg, Belgia, Holandia i Dania odrzuciły propozycje prezydencji Litewskiej uznając ją za zbyt kompromisową.

- Kompromis był niedobry ale utrzymanie status quo jest jeszcze gorsze - skomentował ekolog Nusa Urbancic z organizacji Transport & Environment.

Upadła też propozycja raportowania przez kraje członkowskiej dodatkowych emisji biopaliw wynikających z tzw. pośredniej zmiany użytkowanie gruntów (ILUC).

Początkowo Komisja Europejska chciała ograniczenia stosowania biopaliw z surowców rolnych na poziomie 5 proc. Potem Parlament Europejski podniósł ten próg do 6 proc., a prezydencja Litwy wystąpiła z własną propozycją opartą na, często rozbieżnych, stanowiskach krajów członkowskich UE.

W czasie prezydencji Grecji prawdopodobnie sprawa ograniczenia stosowania biopaliw pochodzących z upraw rolniczych nie zostanie rozwiązana.

Podobał się artykuł? Podziel się!