PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Niemcy nie chcą polskich biokomponentów

Niemcy nie chcą polskich biokomponentów

Przedstawiamy stanowisko Krajowej Izby Biopaliw w sprawie dyskryminacji przez Niemcy polskich wytwórców biopaliw i biokomponentów, związanej z brakiem możliwości stosowania standardowych wartości emisji CO2 dla upraw.Najpóźniej do dnia 5 grudnia 2010 roku Polska powinna zaimplementować przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 roku w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE.


Artykuł 19 ust. 2 dyrektywy zobowiązywał państwa członkowskie UE do przedłożenia Komisji Europejskiej do 31 marca 2010 roku danych dotyczących emisji gazów cieplarnianych z poszczególnych regionów tzw. NUTS 2, dla których emisja ta jest niższa niż wartości domyślne określone szczegółowo w załączniku do omawianej dyrektywy. Brak przyjętych regulacji w tej kwestii stwarza niepokojące zagrożenie dyskryminacji polskich wytwórców biopaliw i biopłynów przez państwa członkowskie UE, którym udało się już wdrożyć przepisy przedmiotowej regulacji.

Pomimo wniosku Rządu RP skierowanego do Komisji Europejskiej we wrześniu 2010 roku w sprawie umożliwienia w Polsce stosowania określonych w dyrektywie standardowych wartości emisji CO2 dla upraw do czasu zebrania wymaganych danych na temat rzeczywistych emisji na poziomie producenta rolnego, Federalne Ministerstwo Żywności, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Niemiec odrzuca taką możliwość. Takie stanowisko Niemiec dla polskich wytwórców biokomponentów oznacza brak możliwości wpisu do rejestru producentów paliw odnawialnych produkujących zgodnie z kryteriami zrównoważonego rozwoju, a tym samym de facto wykluczenie ze sposobności dostaw swojej produkcji na rynek tego kraju. Zagrożenie takie istnieje zarówno w przypadku polskich producentów biokomponentów, a także producentów płodów rolnych (rzepak, kukurydza, itp.) oraz oleju rzepakowego przeznaczonych do produkcji biopaliw.

Mając na względzie zaistniałe na obecnym etapie niedociągnięcia natury legislacyjnej na poziomie krajowym, a także prawdopodobną implementację Dyrektywy 2009/28/WE przez kolejne państwa członkowskie w bieżącym roku, a co za tym idzie możliwe rozszerzenie opisywanego zjawiska na inne kraje Wspólnoty, Krajowa Izba Biopaliw zwróciła się do Ministra Gospodarki oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o niezwłoczną analizę przedmiotowej kwestii i pilne podjęcie działań w celu umożliwienia stosowania do tego czasu przez polskich wytwórców biokomponentów standardowych wartości emisji CO2 dla upraw i ograniczenie praktyk dyskryminacyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • kazik 2011-02-15 09:44:44
    Oj mieszają, mieszają. Dyskryminacja!
  • smutny koniec polskiego rolnictwa 2011-02-14 21:56:02
    Widzicie, oni biokomponentów od Polski nie chcą, a co się Polska nachapała na maxa półdarmowym ich zatrutym rakotwórczymi dioksynami mięsem to się nachapała. Taka oto jest unijna polityka dyskryminacji!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.173.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!