PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ok. 2 tys. osób demonstrowało w Warszawie przeciw tzw. ustawie antywiatrakowej

Ok. 2 tys. osób demonstrowało w Warszawie przeciw tzw. ustawie antywiatrakowej Według prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciecha Cetnarskiego projekt ustawy posłów Prawa i Sprawiedliwości powstał bez żadnych konsultacji z branżą. Fot. pixabay

Około 2 tys. osób demonstrowało w czwartek Warszawie przeciw tzw. ustawie antywiatrakowej autorstwa PiS. Organizatorzy protestu wzywali parlamentarzystów do wstrzymania prac nad projektem, złożyli też na ręce marszałka Sejmu petycję nawołującą m.in. do nieblokowania rozwoju energetyki wiatrowej."Parlamentarzyści, nie walczcie z wiatrakami" - napisali na transparentach manifestujący pod Sejmem ludzie. Jak mówili, nie widzieli innego sposobu, by zakomunikować, że z energetyką wiatrową w Polsce jest źle i nie zgadzają się z planami wobec niej w postaci projektu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Według prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciecha Cetnarskiego projekt ustawy posłów Prawa i Sprawiedliwości powstał bez żadnych konsultacji z branżą; prowadzi do tego, że w Polsce nie będzie można budować nowych wiatraków i kwestionuje też inwestycje zrealizowane. Tymczasem - jak przypomniał - ta gałąź energetyki już dziś zatrudnia 8 tys. osób, do tego wytwarza znaczną ilość energii elektrycznej.

- Apelujemy do wstrzymania prac nad ustawą i przystąpienia do dialogu - powiedział.

W przekazanej marszałkowi Sejmu petycji organizatorzy protestu domagają się m.in. przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych, wysłuchania opinii społeczeństwa i ekspertów, a także wypracowania rozwiązań, które nie będą blokować szans na rozwój gospodarczy i energetyczny kraju. Wzywają też do przedstawienia skutków gospodarczych proponowanych zapisów ustawy.

Jak poinformowali przedstawiciele stowarzyszenia Akademia Komunikacji Społecznej oraz Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, władzom zgłoszono demonstrację na 1,5 tys. osób. Jednak uczestników - według nich - było o wiele więcej.

Zgodnie z przygotowanym przez posłów PiS projektem, farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w mniejszej odległości od budynków mieszkalnych, niż wynosi dziesięciokrotność ich wysokości wraz z wirnikiem i łopatami. W praktyce oznacza to od 1,5 do nawet 3 km.

Taka sama odległość miałaby być zachowana przy budowie nowych wiatraków przy granicach parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000 i Leśnych Kompleksów Promocyjnych. Istniejące wiatraki, które nie spełniają kryterium odległości, nie mogłyby być rozbudowywane, dopuszczalny ma być jedynie ich remont i prace potrzebne do normalnej eksploatacji.

Projekt ustawy jest po pierwszym czytaniu w Sejmie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • polon 2016-04-14 20:57:25
  ok. 2000 demonstrantów, w tym pewnie ok. 1999 reprezentujących/wynajętych przez lobby wiatrakowe
 • Guido 2016-04-14 20:43:28
  Pałami, gazem i gumowymi kulami w tych protestujących. A w inwestorów ostrą amunicją, a nie głaskać po czułkach. I pomyśleć że ludzie ludziom gotują ten wiatrakowy los. Pomyślcie do końca życia mieć w odległości 500 m od okna wiatrak....
 • wiatraki fee 2016-04-14 20:40:41
  grunt się pali tym lobbystom pod nogami. przy tej ustawie nie będzie w Polsce terenów by te potworki stawiac. szkoda ze w niektórych przypadku to musztarda po obiedzie ii musza patrzeć, sluchac i się mordować z tymi wiatrakami. a biznesmany w Luksemburgu licza hajs
 • maciej 2016-04-14 16:18:54
  Nie mam nic przeciwko wiatrakom, jednak niech stawiają je w odległości niezagrażającej zdrowiu. Dotychczasowe normy przecież były stworzone, gdy wiatraków nie było, więc do tej pory lobby wiatrakowe robiło co chciało.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!