Amerykański Departament ds. Rolnictwa USDA, jak podaje FAMMU/FAPA, zatwierdził genetycznie modyfikowaną kukurydzę do użytku wyłącznie do produkcji bioetanolu. Kukurydza GMO, która nazywa się Enogen, zawiera gen ułatwiający produkcję bioetanolu.

Jednak decyzja USDA wzbudza kontrowersje i to nie tylko ekologów, ale też amerykańskich młynarzy, którzy obawiają się, że może dojść do zanieczyszczenia żywności.

Koncern Syngenta - producent rośliny - zapewnia jednak, że zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności. Ale Amerykanie pamiętają incydent StarLink z 2000 roku, kiedy w żywności znaleziono kukurydzę GMO, która miała być przeznaczona wyłącznie na paszę dla zwierząt. Jej spożycie przez ludzi prowadziło do alergii.

Syngenta dodaje, że nowa kukurydza będzie uprawiana tylko blisko rafinerii bioetanolu, a farmerzy będą objęci systemem kontraktacji. Kukurydza GMO Enogen zawiera gen alfa-amylazę, który ułatwia zamianę skrobi na cukier. Obecnie gen ten jest kupowany w USA postaci płynnej i dodawany przy przerobie kukurydzy w rafineriach.

Podobał się artykuł? Podziel się!