- Podpisanie umowy z japońskim koncernem Rinnai jest elementem realizowanej przez nas strategii biznesowej- mówi Sławomir Mikulski, dyrektor handlowy Gaspolu. - Naszą ambicją jest umożliwianie polskim klientom dostępu do wysokiej klasy, innowacyjnych rozwiązań, efektywnych energetycznie i kosztowo, przyjaznych dla środowiska naturalnego. Współpraca ze światowym liderem gazowych podgrzewaczy pozwala na wprowadzenie urządzeń o unikalnych na rynku światowym parametrach - dodaje Mikulski.

Od połowy czerwca w ofercie Gaspolu dostępne są modele podgrzewaczy: Rinnai Infinity 16 i / 17e oraz seria profesjonalna Rinnai HDC. Urządzenia te posiadają szereg cech, które dystansują dostępną na polskim rynku konkurencję. Seria Rinnai HDC, mogąca pochwalić się wielokrotnie nagradzaną 105 proc. wydajnością, jest także przyjazna dla środowiska naturalnego.

- Gaspol i Rinnai dzięki bliskiej współpracy dostarczać będą polskim odbiorcom podgrzewacze wody o wyjątkowych parametrach i wybitnej na skalę światową efektywności - mówi Chris Goggin Operation Manager Rinnai UK. - Jestem przekonany, że polscy konsumenci szybko docenią korzyści płynące z użytkowania produktów Rinnai współdziałających z LPG - dodaje Goggin.

Seria HDC 1500 I/E jest absolutną nowością w kanale komercyjnym. W Polsce nie posiada konkurencji. Unikalną cechą urządzeń z tej serii, jest możliwość montażu na zewnątrz budynku bez zestawu kominowego, dzięki czemu zmniejszają się koszty inwestycji. Gazowe podgrzewacze wody z tej serii pozwalają na bardzo efektywne zużycie gazu. W zależności od potrzeb mogą podgrzewać bardzo małe ilości ciepłej wody - od 1,5 litrów/minutę przy mocy 2,55 kW lub bardzo duże - nawet ponad 2000 litrów na godzinę (37 litrów na minutę). Umożliwiają ciągły przepływ ciepłej wody bez utraty zdolności podgrzewania. Posiadają kompaktowy rozmiar. W zastosowaniu możliwe jest budowanie kaskad bez ograniczenia mocy. Woda podgrzewana jest aż do 85 stopni Celsjusza (temperatura dezynfekcji) - pozwalając na ograniczenie zużycia dezynfekujących środków chemicznych (jest to szczególnie istotne dla obiektów gastronomicznych, gospodarstw mlecznych, stadnin koni).