Klaster powstał w 2011 roku, aby promować biogazownie rolnicze, jako sposób na utylizację odpadów rolnych, w tym obornika i gnojowicy, a także wskazywać dobre praktyki w zakresie realizacji takich projektów. W jego skład wchodzą firmy projektujące i budujące biogazownie, projektujące i wykonująca instalacje elektryczne oraz firmy doradcze.

- Chcemy wybudować referencyjną biogazownię +Wielkopolska+ pod Czarnkowem o mocy 250 KW a w podpoznańskiej Cerekwicy biurowiec wraz z laboratorium do badania substratów używanych w biogazowniach - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej przedstawicie klastra Roman Pasławski.

Referencyjna biogazownia ma kosztować około 5 mln złotych, laboratorium wraz z aparaturą - około 7-8 mln złotych.

- Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia budowy obu inwestycji, ale musimy poczekać do czasu ustawowego uregulowania kwestii Odnawialnych Źródeł Energii. Jak sprawy prawne zostaną uregulowane, to w ciągu roku zrealizujemy obie inwestycje - powiedział Pasławski.

W swojej biogazowi klaster planuje organizować wycieczki połączone z wizytami referencyjnymi.

- Potencjalni inwestorzy będą mogli na własne oczy zobaczyć prawidłowo zbudowany obiekt, co do tej pory nie było łatwe, bowiem wiele z wykonanych do tej pory instalacji nie spełnia odpowiednich standardów jakości, które pozwoliłyby na ich prawidłowe funkcjonowanie - powiedział Rene Xavier Gerard, członek zarządu spółki Abios, wchodzącej w skład klastra, firmy oferującej kompleksową obsługę i budowę biogazowni.

Także laboratorium, które powstanie w nowobudowanym budynku klastra w Cerekwicy koło Poznania, będzie służyć potencjalnym inwestorom zainteresowanym budową własnej biogazowi.

- Będą oni mogli sprawdzić, czy surowiec, jakim dysponują pozwoli na wyprodukowanie odpowiedniej ilości biogazu, która pozwoli na utrzymanie rentowności inwestycji. W zależności od rodzaju analizowanego substratu, badanie będzie trwało do 30 dni - powiedział Roman Pasławski.

Według przedstawicieli klastra biurowiec w Cerekwicy będzie także centrum konferencyjnym klastra, który chce organizować cykliczne imprezy związane z problematyką branży bioenergetycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!