PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Politechnika Białostocka zbada jak wykorzystać OZE w domach

Politechnika Białostocka zbada jak wykorzystać OZE w domach Politechnika Białostocka jest największą publiczną uczelnią techniczną w Podlaskiem. Już od jakiegoś czasu prowadzi badania w kierunku wykorzystania instalacji OZE; Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 25-04-2016 14:25

Tagi:

Politechnika Białostocka stworzyła specjalny energooszczędny budynek, w którym zastosowano najnowsze rozwiązania. Będą w nim prowadzone badania związane z architekturą energooszczędną i wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii w domach.Laboratorium architektury energooszczędnej i energii odnawialnych zostało wybudowane przy wydziale architektury Politechniki Białostockiej (PB). Powstało w ramach projektu, na który wydział otrzymał unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Całkowity koszt to inwestycji to 2,7 mln zł, unijne dofinansowanie wynosi ponad 80 proc.

W poniedziałek budynek został zaprezentowany dziennikarzom, jego oficjalne otwarcie nastąpi w środę podczas obchodów 40-lecia wydziału architektury PB.

Budynek jest trzykondygnacyjny (z dwoma kondygnacjami nadziemnymi i piwnicą), o powierzchni użytkowej ponad 230 m kw. - To skala domku jednorodzinnego, o to nam chodziło, mieć obiekt, który byłby porównywalny wielkością z domem jednorodzinnym - powiedział prodziekan wydziału architektury PB, autor koncepcji, dr inż. Adam Turecki.

W budynku zastosowano - jak mówił - zestaw współczesnych technologii stosowanych w budownictwie. Zastosowano tu m.in. kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaikę, małą turbinę powietrzną, gruntowy wymiennik ciepła, zbiornik wody deszczowej. Fasada budynku jest dwupowłokowa, jedna ze ścian jest cała w oknach, zasadzono też pnącza, które mają pokryć ściany.

Na terenie budynku jest ok. tysiąca punktów pomiarowych, to m.in. czujniki mierzące temperaturę, wilgotność i skład powietrza. Jak wyjaśnił Marcin Tur z Politechniki Białostockiej, na podstawie tych danych, które gromadzone są na serwerze, system zarządzania budynkiem reguluje działanie m.in. systemu ogrzewania w zależności od potrzeb, co ma wpływ na energooszczędność.

Turecki mówił, że wszystko to ma posłużyć do prowadzenia badań nad zastosowaniem poszczególnych rozwiązań oraz oceny ich efektywności energetycznej. - Wszystko po to, żeby wiedzieć jak zachowuje się budynek, jakie są różnice, żeby je widzieć, potrzebne są pomiary - powiedział. Dodał, że zestawienie tych danych pozwoli także na analizę ekonomiki budynku.

Z budynku będą korzystać też studenci, dzięki czemu - jak mówił Turecki - będą uczyć się, w jaki sposób i gdzie można wykorzystywać energooszczędne technologie w budownictwie, a tym samym wykorzystywać tę wiedzę w przyszłej pracy.

Politechnika Białostocka jest największą publiczną uczelnią techniczną w Podlaskiem. Już od jakiegoś czasu prowadzi badania w kierunku wykorzystania instalacji OZE. W ubiegłym roku otwarte zostało m.in. Centrum Badawczo-Dydaktyczne, które sprawdza, jaki układ instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii byłby najlepszy w konkretnych warunkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • Ted 2016-04-27 12:01:03
  Chłopy więcej luzu , Te urzędasy są takie same jak inne wydadzą wszystko co jest do wydania .
 • rol-maz 2016-04-25 22:51:01
  Widzę, że elyta bierze się za badania. Uczelnia i uczeni znani w całym powiecie
 • rolas 2016-04-25 21:53:57
  Qr..a nasi naukowcy!
  Gamonie wydający kasę na swoje pseudo-badania.

  Proponuję, żeby barany kupiły sobie po iphonie i przeprowadzali naukowe badania po Polskiemu. Czyli badali ile wytrzymuje bateria przy włączonym wi-fi a ile bez.

  Proponuję też aby badali płynność regulacji jasności ekranu i inne ważne dla naszej Polskiej nauki parametry.

  Banda darmozjadów.
 • Dionizy .Jakuć 2016-04-25 16:57:02
  Politechnika Białostocka we wrześniu tego roku za 90 000 PLN, ktore za pośrednictwem Jurgiela wycyganiła od Daniela Obajtka zorganizuje konferencję p.t. innowacyjnośc w rolnictwie. takich przekrętów to nawet za poprzedniej koalicji jednak nie robiono. Owszem
  za Sawickiego rosyjska agentura próbowała organizować w ministerstwe rolnictwa n.t. energetyki za 50 000 PLn ale suma summarum konczyło sie na 5- 10 tysiecy dla tych wydrwigroszy. teraz za Jurgiela i tego złodzieja Obajtka idĄ już pełnym ogniem. Jak wiadomo Politechnika to miejsce gdzie kształcą siĘ specjaliści do rolnictwa a Jurgiel geodeta WIE, że OBAJTEK ŻADNEJ KWOTY MU NIE ODMÓWI. Jednych przekrętaczy zastąpili następni.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.119.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!