W dniu 21 grudnia turbina wiatrowa PowerWind 90 dostarczyła po raz pierwszy prąd do miejscowej sieci energetycznej. Na początku 2011 roku instalacja zostanie przekazana w stanie „pod klucz“ klientowi wpd AG. Po niespełna 3-letnim okresie projektowania firma PowerWind ma teraz w swojej ofercie – oprócz umocnionego już na rynku modelu PowerWind 56 o mocy znamionowej 900 kW – również turbinę wiatrową klasy wielomegawatowej.

„Najważniejszą innowacją w turbinie PowerWind 90 jest nowa koncepcja ochrony przekładni“ - stwierdza Thomas Korzeniewski, kierownik działu badań i projektowania w firmie PowerWind. „Dwa łożyska główne, odporna na odkształcenie rama podstawy i dwa hydrauliczne wsporniki przekładni zapewniają optymalne przenoszenie momentu obrotowego i eliminację niepożądanych obciążeń działających na przekładnię.

Ponadto przekładnia jest odłączona od sieci elektrycznej przez dwie przetwornice pełnookresowe i zabezpieczona przed obciążeniami, które mogą np. wystąpić w przypadku spadku napięcia. Jesteśmy przekonani, że rozwiązanie to znacznie wydłuży żywotność przekładni.“ Dzięki zastosowaniu przetwornic pełnookresowych i inteligentnego sterowania turbina wiatrowa PowerWind 90 ma doskonałe zdolności przeciwzwarciowe (ang. fault ride-through) i rozszerzony zakres mocy biernej, potrafi sprostać nawet najwyższym wymaganiom sieciowym. Podobał się artykuł? Podziel się!