Firma Bioseco działająca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni skonstruowała, jak sama twierdzi, pierwsze na świecie tego typu urządzenie do automatycznego monitorowania i zliczania przelatujących ptaków. Multirejestrator od około roku wykorzystywany jest na terenie Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Urządzenie badające kierunek, prędkość oraz wysokość przelotu ptaków pomaga pracownikom lotniska w wypłoszeniu ptaków z terenu portu. "Przy pomocy Multirejestratora jesteśmy w stanie wykryć zbliżające się ptaki i uruchomić odstraszacze" - tłumaczy jeden z założycieli i udziałowców spółki Bioseco, Michał Danielowski. Odstraszacze mogą być świetlne, jak np. reflektory i stroboskopy czy zielony laser, oraz dźwiękowe - jak np. głośniki kierunkowe wysyłające dźwięki w stronę lecących ptaków.

Danielowski powiedział, że spółka w porozumieniu z PGE Energia Natury Sp. z o.o. zamierza przystosować Multirejestrator do wykorzystania na farmach wiatrowych. System Bioseco dedykowany dla farm wiatrowych to system detektorów zainstalowanych na turbinach wiatrowych, które rozpoznają ptaki, badają kierunek, prędkość oraz wysokość ich przelotu. System pozwala też na zbieranie danych w celu tworzenia statystyk i przekazuje dane na żywo online.

Zapowiedział, że pod koniec marca spółka planuje rozpoczęcie montażu systemu na jednej z farm wiatrowych należących do PGE. Podał, że montaż systemu jest stosunkowo prosty i szybki. "Potem, dzień po dniu, będziemy zbierać dane, analizować je, kalibrować urządzenie, ewentualnie dokonywać zmian, żeby system był jak najbardziej efektywny" - tłumaczy Danielowski. Podczas testowania Multirejestratora planowana jest współpraca m.in. z ornitologami i technikami odpowiedzialnymi za pracę farmy. Liczy, że dzięki współpracy uda się stworzyć docelowe rozwiązanie, które mogłoby być montowane również na innych farmach.

Zapowiedział, że zespół Bioseco rozpoczął już prace nad rozbudową systemu tak, aby monitorował aktywność nietoperzy na farmach wiatrowych.

Karol Warakomski z Departamentu Inwestycji i Rozwoju segmentu energetyki wiatrowej Grupy Kapitałowej PGE poinformował PAP, że planowane testy systemu automatycznego monitoringu i identyfikacji ptaków potrwają co najmniej rok, ze względu na konieczność sprawdzenia skuteczności działania systemu w różnych warunkach pogodowych. Zapowiedział, że po testach systemu na jednej turbinie kolejnym etapem będzie rozszerzenie systemu na grupę składającą się z kilku turbin. Podał, że "wyniki porównywane będą z obserwacjami prowadzonymi przez ornitologa".