PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rolnicy chcą biogazowni

Rolnicy chcą biogazowni

Autor: MP

Dodano: 11-06-2014 14:23

Tagi:

Rolnicy wykazują zainteresowanie zarówno budową biogazowi, jak i dostarczaniem wsadu i odbiorem produktów z biogazowni - wynika z przeprowadzonej ankiety.Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa przygotowała raport z badania ankietowego na temat postrzegania biogazowni, przeprowadzonego wśród mieszkańców wsi, rolników oraz przedstawicieli władz samorządowych.

– Jak dotąd mamy w Polsce tylko 50 działających biogazowni. Jednak potrzeby i możliwości inwestycyjne w tym zakresie są dużo większe. Dla porównania w Niemczech funkcjonuje ponad 7 tysięcy biogazowni – mówi Monika Szymańska, prezes Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnic-twa. - Bariery finansowa i proceduralna to najczęściej wskazywane ograniczenia w rozwoju inwestycji biogazowych, których rozwiązania należy oczekiwać w nowej ustawie o OZE – dodała prezes Monika Szymańska.

Badanie ankietowe wykazało, że zainteresowanie budową biogazowni wyraziło ponad 44 proc. właścicieli dużych gospodarstw rolnych i niecałe 12 proc. właścicieli gospodarstw średniej wielkości (14-50 ha). Wśród tej drugiej grupy ponad 1/3 ankietowanych rolników deklaruje chęć dostarczania wsadu do biogazowni (substratów roślinnych lub zwierzęcych), jak i odbiór produktów z biogazowni (energia cieplna, elektryczna, biometan, pofermet).

Najwięcej zwolenników biogazowni odnotowano w woj. pomorskim (21,3 proc. ankietowanych w tym województwie) i woj. lubuskim (20,0 proc.), zaś najmniej w podkarpackim (2,0 proc.). Warto zauważyć, że w woj. pomorskim uruchomiono w 2005 r. pierwszą w Polsce biogazownię rolniczą, a od tego czasu wybudowano kilka kolejnych. Z kolei w woj. lubuskim dwie biogazownie funkcjonują od 2011 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • zainteresowany 2014-06-27 13:14:07
  A możesz podać mi namiar na tego inwestora z Bielska, interesuje mnie właśnie taka mała biogazownia.
 • inż. rolnik 2014-06-13 07:13:35
  Może coś więcej kolega napisze na temat małych biogazowni rolniczych. Takie rzeczy mnie interesują: Biogazownia rolnicza kontenerowa moc KWe, Polski Producent:; Koszt takiej biogazowni z montażem w gospodarstwie; substrat i ilość w roku.
 • Eco-e 2014-06-12 20:13:53
  Chciałem zainteresować rolników tematem małych biogazowni i OZE.
  Niestety nie ma chętnych.
 • inż. rolnik z woj. podlaskiego 2014-06-12 07:45:47
  Chcieć to móc......, smutna rzeczywistość obecnych czasów sprawia, że rolnicy muszą pilnować się tego z czego żyją. Stwierdzenie ,,Rolnicy chcą biogazowni" jest przesadnym i nie należy głosić propagandy nowego sukcesu, którego tak na prawdę nie ma i nie będzie.....
  Rolnik musi chodzić po Ziemi i mówienie o tym, że powinien produkować biopaliwa na swoje potrzeby i na sprzedaż i biogaz należy schować do lamusa.......
  W krajobrazie Polski jest miejsce na biogazownie,które są już obecnie budowane przez ludzi przedsiębiorczych. Do takich w woj. podlaskim należy Pan Tomasz Sikorski, który nie patrząc na zawirowania w cenie certyfikatów (świadectw pochodzenia) i zmagań w zakresie przepisów (Ustawa o OZE, której nie wprowadzono) posiłkując się dofinasowaniem jakie otrzymał z RPO i w miesiącu lutym br. uruchomił biogazownie rolniczą ponad 1 MWe w miejscowości Ryboły k/Białegostoku. Ponadto na naszym terenie w budowie są dwie biogazownie w tym jedna na gminie Szepietowo, druga na Sokółce. Planowana jest budowa małej kontenerowej biogazowni 30 kW u rolnika ekologicznego na terenie powiatu Bielsk Podlaski. Na terenach odzyskanych (pomorskie i zachodniopomorskie) firma Polsko Duńska wybudowała kilkanaście biogazowni rolniczych za pomocą których utylizuje się gnojowicę, gdyż firma ta prowadzi chów trzody na olbrzymią skalę........
 • miastowy 2014-06-12 07:36:55
  jak do tej pory wszystkie biogazownie pracuja nie zarabiajac na siebie ktorego rolnika stac na taki gest rozrzutnosci biogazownie to chory pomysl urzedasow ue i naszych pseldo politykow
 • sawickalody 2014-06-12 07:29:49
  dlaczego nie piszecie o protestach w sprawie wiatrakow!!!!w piatek 13czerwca tez bedzie [3 juz]protest w warszawie przeciwko odleglosciom minimalnym budowy wiatrakow od budynkow mieszkalnych!!!czyzby farmer tez byl w zmowie milczenia?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!