PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rolnicy się martwią

Rolnicy się martwią

Pomimo kolejnego podwyższenia minimalnej zawartości biokomponentów w paliwach w tym roku najprawdopodobniej spadnie zapotrzebowanie na biokomponenty ze strony polskich producentów. To skutek mechanizmu pozwalającego obniżyć NCW z wymaganych 6,65 proc. do 5,65 proc.Z początkiem tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o biopaliwach i biokomponentach, która daje podmiotom zobligowanym do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego możliwość jego redukcji, pod warunkiem przedstawienia świadectw pochodzenia dla 70 proc. wykorzystanych biokomponentów. Jak już informowaliśmy, z tej możliwości zamierza skorzystać PKN Orlen.

- Koncern dokonał już kontraktacji 100 proc. biokomponentów niezbędnych do spełnienia w 2012 r NCW w wersji zredukowanej czyli na poziomie 5,65 proc. W sumie 10 kontrahentów dostarczy 145 tys. ton bioetanolu i 470 tys. ton estrów - poinformowało nas biuro prasowe. To mniej niż w zeszłym roku, kiedy to Orlen kupił ponad 505 tys. ton estrów i 165 mln litrów bioetanolu.

Koncern nie zdradza od kogo kupować będzie w tym roku biokomponenty. Zapewnia jednak, że zgodnie z wymaganiami redukcji NCW, 70 proc. wolumenu pochodzić będzie od dostawców krajowych (wytwórców wpisanych do rejestru Agencji Rynku Rolnego).

Mniej jasna jest sytuacja Grupy Lotos. Po pierwsze dlatego, że spółka nie zdecydowała jeszcze czy skorzysta z mechanizmu obniżenia NCW na ten rok. - Analizujemy sytuację związaną z możliwością praktycznego wykorzystania uprawnienia ustawowego. O wyborze określonego kierunku będzie decydował rachunek ekonomiczny, będący efektem prowadzonych obecnie analiz - powiedział portalowi wnp.pl rzecznik spółki Marcin Zachowicz.

Więcej na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Marcin 2012-02-10 14:22:49
    A kiedy paliwo B7 ??? Powinniśmy je jak najszybciej wprowadzić a nie "zero opłacalny" bioester 100 % i tak go nikt nie kupuje bo jest bardzo drogi. Mnie bardzo denerwuje jeden aspekt. W Polsce mieliśmy najbardziej nowoczesne cukrownie (lublin) i zostały zniszczone maszyny wywiezione, rolnicy też przestali sadzić buraki bo nie opłacalne. A przecież cukrownie trzeba było przekształcić i produkować bioetanol. Ala Cukrownia była by rentowna i rolnicy zadowoleni. Może choć w mały stopniu dorównalibyśmy Brazylii gdzie ich przemysł paliwowy opiera się na czcinie cukrowej.
  • polowy 2012-02-10 12:04:33
    mniej zbóż i buraków przeznaczone na bioetanol!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!