Z początkiem tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o biopaliwach i biokomponentach, która daje podmiotom zobligowanym do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego możliwość jego redukcji, pod warunkiem przedstawienia świadectw pochodzenia dla 70 proc. wykorzystanych biokomponentów. Jak już informowaliśmy, z tej możliwości zamierza skorzystać PKN Orlen.

- Koncern dokonał już kontraktacji 100 proc. biokomponentów niezbędnych do spełnienia w 2012 r NCW w wersji zredukowanej czyli na poziomie 5,65 proc. W sumie 10 kontrahentów dostarczy 145 tys. ton bioetanolu i 470 tys. ton estrów - poinformowało nas biuro prasowe. To mniej niż w zeszłym roku, kiedy to Orlen kupił ponad 505 tys. ton estrów i 165 mln litrów bioetanolu.

Koncern nie zdradza od kogo kupować będzie w tym roku biokomponenty. Zapewnia jednak, że zgodnie z wymaganiami redukcji NCW, 70 proc. wolumenu pochodzić będzie od dostawców krajowych (wytwórców wpisanych do rejestru Agencji Rynku Rolnego).

Mniej jasna jest sytuacja Grupy Lotos. Po pierwsze dlatego, że spółka nie zdecydowała jeszcze czy skorzysta z mechanizmu obniżenia NCW na ten rok. - Analizujemy sytuację związaną z możliwością praktycznego wykorzystania uprawnienia ustawowego. O wyborze określonego kierunku będzie decydował rachunek ekonomiczny, będący efektem prowadzonych obecnie analiz - powiedział portalowi wnp.pl rzecznik spółki Marcin Zachowicz.

Więcej na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!