Nową elektrownię trójgeneracyjną wybudowała niemiecka firma Bioenergie GmbH, będąca filią BayWa r.e GmbH. Wraz z operatorem fermy, spółką Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt, firma Bioenergie GmbH odpowiedzialna będzie za obsługę elektrowni. Spółka Gallicoop dostarcza nieprzetworzoną biomasę wykorzystywaną do produkcji biogazu, którym zasilane będą silniki Jenbacher. Biogaz wytwarzany jest w procesie fermentacji beztlenowej, a jego produkcja rocznie pochłania 22 500 ton obornika krowiego i indyczego, 31 000 ton gnojowicy świńskiej i 45 000 mieszanych odpadów (odpady poubojowe, serwatka i osady ściekowe) oraz 18 000 ton słodkiego sorgo.

Miejsce, w którym przeprowadzana jest fermentacja beztlenowa jest położony na wschód od fermy w odległości około 4 km. Dla najlepszego wykorzystania energii cieplnej, biogaz z pochodzący z fermentacji doprowadzany jest specjalnym rurociągiem do silnika Jenbacher znajdującego się w elektrowni.

- Nasza nowa elektrownia biogazowa jest doskonałym dowodem na rosnące znaczenie biogazu na Węgrzech. Kraj ten dąży do spełnienia wymogów unijnej inicjatywy „3x20" poprzez intensyfikację alternatywnej produkcji energii. Unia zakłada osiągnięcie 20 proc. udziału energii odnawialnej w energii wytwarzanej na kontynencie europejskim do 2020 roku - powiedział Ludwig Dinkloh, dyrektor zarządzający r.e Bioenergie GmbH, który nadzoruje zagraniczne projekty firmy.

- Warto jednak pamiętać, że jedynie projekty, takie jak biogazownia w Szarvas, które działając w oparciu o zaawansowane technologie wytwarzania ciepła zwiększają efektywność produkcji energii, gwarantują zrównoważoną działalność biznesową - dodał Ludwig Dinkloh.

Odpady rolnicze stanowią jedno z podstawowych przemysłowych źródeł metanu - gazu, który ma znaczący udział w powstawaniu efektu cieplarnianego. Jednakże dzięki fermentacji biomasy i wykorzystaniu biogazu do zasilania silników Jenbacher możliwe jest ograniczenie emisji do atmosfery. Ponadto osad pofermentacyjny zawierający cenne składniki mineralne może być wykorzystywany jako wysokiej jakości nawóz, zastępując tym samym użycie sztucznych produktów na wielu tysiącach hektarów upraw.

Podobał się artykuł? Podziel się!