PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

SG: tona mięsa niewiadomego pochodzenia zabezpieczona w Wólce Kosowskiej

SG: tona mięsa niewiadomego pochodzenia zabezpieczona w Wólce Kosowskiej

Tonę mięsa niewiadomego pochodzenia zabezpieczyli funkcjonariusze Straży Granicznej podczas kontroli w Wólce Kosowskiej pod Warszawą - poinformowała w sobotę PAP rzeczniczka nadwiślańskiego oddziału SG Dagmara Bielec-Janas."Mięso zostało zabezpieczone w celu dokonania badań genetycznych, na podstawie których zostanie potwierdzony gatunek zwierząt, z których pochodziło. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część tego mięsa, to mięso psów" - podała.

Dodała, że - jak ustalono na miejscu - żaden z czterech sklepów, które oferowały mięso, nie "posiadał certyfikatów ani pozwoleń na prowadzenie jego sprzedaży". "Nie mieli żadnej dokumentacji na potwierdzenie pochodzenia mięsa" - powiedziała.

Jak mówiła Bielec-Janas, kontrola dotyczyła legalności pobytu w Polsce cudzoziemców zatrudnionych m.in. w sklepach znajdujących w Wólce Kosowskiej.

"Wylegitymowanych zostało 31 obcokrajowców różnych narodowości, zatrzymaliśmy dwóch obywateli Wietnamu, którzy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających do pobytu na terenie Polski. W trakcie kontroli funkcjonariuszy zaniepokoił widok mięsa niewiadomego pochodzenia, przygotowanego do regularnej sprzedaży" - relacjonowała.

Dodała, że mięso było przechowywane w złych warunkach sanitarnych. Właścicielami - podała - w sumie czterech sklepów i towaru, byli obywatele Wietnamu. "Na miejscu ujawniliśmy blisko 1000 kg mięsa oraz produktów spożywczych bez wymaganych zezwoleń i dokumentów handlowych. Potwierdzili to wezwani na miejsce lekarz weterynarii oraz inspektor sanitarny" - poinformowała. Rzeczniczka dodała, że funkcjonariusze SG nie wliczali w to skorupiaków, które także znaleźli.

Według Bielec-Janas dwa z czterech sklepów zostały już zamknięte. Do sądu trafią też wnioski o ukaranie ich właścicieli, m.in. za nieprzestrzeganie warunków sanitarnych, przez wprowadzanie do sprzedaży zwierzęcych produktów spożywczych bez wymaganych zezwoleń oraz ich sprzedaż w niedozwolonym miejscu.

Jeśli potwierdzi się, że zabezpieczono mięso psów, właścicielom grozi nawet kara więzienia.

Rzeczniczka SG wskazała, że ze wstępnych ustaleń wynika, iż towar trafiał do restauracji i barów orientalnych na terenie Warszawy i okolic.

Joanna Narożniak, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, powiedziała PAP, że podczas kontroli "zabezpieczono pewną ilość mięsa niewiadomego pochodzenia, w tym być może takie, które nie jest dopuszczalne do spożycia na rynku w Polsce".

Inspektor weterynarii, który prowadzi postępowanie w tej sprawie, zabezpieczył materiał do badań genetycznych. Nie wiadomo jeszcze, kiedy będą znane ich wyniki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • wsiok 2014-12-01 22:38:12
  Po cholerę jeździć do miasta, po mojej wsi tyle się tego szwenda, a żeby tak jeszcze kupować. Rozpędzam się samochodem i jest obiad : na dwóch czy czterech łapach. Chłop żywemu nie przepuści. Jak zaniosę obrane do domu baba dosypie pieprzu i palce lizać. Potem jak sobie beknę to była baranina, jak sobie chrząknę to była wieprzowina, no bywa i inaczej.
 • warmiak 2014-12-01 22:12:48
  wsioki a wy nie kupujecie ?? całymi tabunami jezdzicie na zakupy do miasta ha ha
 • EZO 2014-12-01 22:03:23
  Ten głupol sawka jabłka żółtkom wysyła, a nie lepiej psinę. ezo to imię mojego psa AZJATY 80 kg wagi żywej
 • mati 2014-12-01 16:19:57
  Ha Ha smacznego mieszczuchy.
 • jarki 2014-12-01 14:00:39
  byle co je byle co gada
 • aa 2014-12-01 13:56:10
  To już teraz wiem skąd się wziął łańcuch w kanapce
 • miastowy 2014-12-01 12:50:38
  do ars

  jak myslisz polska padlinę którą produkujecie?nigdy
 • arszczecin 2014-12-01 12:38:47
  Miastowy, co jesz?
  -Czi psy


  Tak to jest jak schabowy wsią jechał
 • jestem z miasta 2014-12-01 10:19:55
  taki syf to polska specjalnosc
 • aa 2014-12-01 09:57:58
  To znowu będą schroniska przepełnione
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!