Poldanor SA - to jeden z największych producentów trzody chlewnej w Polsce oraz lider na polskim rynku biogazowni rolniczych. Nowa inwestycja w Uniechówku to siódma tego typu „bioelektrownia" na Pomorzu i już czwarta w samym powiecie człuchowskim. Spółka Poldanor zbudowała pierwszą biogazownię w 2005 r. w Pawłówku, a następnie powstały kolejne inwestycje w Płaszczycy, Kujankach, Koczale, Nacławiu i Świelinie. W planach na najbliższe 3 lata Spółka ma budowę kolejnych 6 biogazowni.

Biogazownia w Uniechówku produkować będzie „zieloną" energię elektryczną do wykorzystania na potrzeby technologiczne biogazowi oraz pobliskiej fermy trzody chlewnej. Nadwyżka (ok. 75-85 proc.) sprzedawana będzie do sieci elektrycznej. Surowiec energetyczny stanowią odchody zwierzęce (gnojowica) wymieszane z komponentami uzupełniającymi: kiszonką kukurydzianą oraz produktami i półproduktami produkcji roślinnej.

- Konsekwentnie realizujemy nasz cel polegający na budowie biogazowni przy naszych fermach, co bardzo dobrze wpisuje się w europejską strategię rozwoju rolnictwa wykorzystującego nowoczesne i przyjazne otoczeniu technologie. Poldanor udowadnia, iż duże i efektywne przedsiębiorstwa stanowią i będą stanowić niezwykle istotny element zrównoważonego rozwoju rolnictwa w naszym kraju poprzez rozwój źródeł energii odnawialnej - powiedział Grzegorz Brodziak, prezes Zarządu Poldanor.

Podobał się artykuł? Podziel się!