Koszt planowanej inwestycji szacowany jest wstępnie na poziomie do 1 mln zł. Dzięki przedsięwzięciu skansen zyska alternatywne źródła zasilania w energię cieplną i elektryczną - poinformowała we wtorek Anna Rzeszotarska z sierpeckiego muzeum.

- Chcielibyśmy wybudować głębinowe pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Obecnie mamy kotłownie na olej opałowy. Inwestycja pozwoliłaby na pozyskiwanie ciepła z głębi ziemi do ogrzewania pomieszczeń na terenie skansenu. Dzięki panelom fotowoltaicznym zyskalibyśmy również źródło prądu zasilające cały obiekt - powiedziała Rzeszotarska.

W ramach projektu dotyczącego odnawialnych źródeł energii Muzeum Wsi Mazowieckiej planuje wystąpić o środki unijne z obecnej perspektywy finansowej 2014-20. - Jesteśmy w trakcie opracowywania dokumentacji. Jeżeli będzie ona gotowa, wówczas będziemy starać się o pozyskanie dofinansowania unijnego. Będziemy chcieli aplikować w najbliższych naborach. Zależy to jednak od przygotowania pełnej dokumentacji - zaznaczyła Rzeszotarska.

Według wstępnych szacunków koszt całości przedsięwzięcia, czyli budowa głębinowych pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych, to kwota do 1 mln zł. "Całościowo zadanie może kosztować w granicach od kilkuset tysięcy złotych do miliona złotych. Ale są to na razie wstępne szacunki" - przyznała.

Głębinowe pompy ciepła, czyli odwierty w głąb ziemi na ok. 100 metrów wraz z infrastrukturą, mają powstać na terenie skansenu, w jego w części administracyjnej, natomiast panele fotowoltaiczne znajdą się poza placówką, ale w bezpośrednim jej sąsiedztwie - byłyby zlokalizowane w taki sposób by nie zakłócały krajobrazu skansenu. W oby przypadkach byłyby to źródła energii nie tylko dla obiektów samego muzeum, ale także dla tamtejszego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego, które oddano do użytku w 2015 r.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało w 1971 r. Początkowo działało, jako placówka etnograficzna. Muzeum rozbudowywane w kolejnych latach wraz ze skansenem zajmuje obecnie obszar ponad 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród i budynków, w tym chałupy, wiatrak, kuźnia i karczma. Obiekty te to przykłady oryginalnej, typowej zabudowy wiejskiej Mazowsza z przełomu XIX i XX wieku.